Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Pompa ciepła - jak wybrać tę najlepszą?

Pompy ciepła to nowoczesne i bardzo efektywne urządzenia do ogrzewania budynków. Ich popularność w Polsce nieustannie rośnie. Z każdym rokiem liczba montowanych pomp ciepła podwaja się. Jakie są tego powody? Urządzenia te są bezobsługowe, ekologiczne, zajmują niewiele miejsca i pozwalają zaoszczędzić na rachunkach. Aby wybrać właściwą dla danego obiektu pompę, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. 

Jaki budynek będzie ogrzewać pompa ciepła?

Pompy grzewcze nadają się do zastosowania w różnych rodzajach nieruchomości – od domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, przez hale produkcyjne, budynki użyteczności publicznej, aż po pływalnie. O wyborze odpowiedniej mocy, właściwego modelu oraz ilości urządzeń decyduje wiele czynników. Bierze się pod uwagę parametry budynku, jego stopień zmodernizowania, temperaturę zewnętrzną i odpowiadającą jej temperaturę samej instalacji, wynik profesjonalnie wykonanego audytu energetycznego oraz inne istotne dane. Prawidłowy dobór mocy pompy decyduje o tym, na ile faktycznie zmniejszy ona wydatki na ogrzewanie. 

Jakie będą warunki pracy pompy?

Przede wszystkim należy zastanowić się do czego ma służyć urządzenie. Czy będzie podgrzewać wodę, ogrzewać budynek, a może spełniać obie te funkcje. Niektóre modele pomp posiadają także bardzo praktyczną funkcję stałego lub czasowego chłodzenia budynków. 

Trzeba podjąć decyzję czy pompa ciepła będzie działać jako jedyne czy jedno z dwóch źródeł ogrzewania. W pierwszym wypadku jej moc musi zostać dostosowana do najniższych występujących w sezonie zimowym temperatur. Jeśli pompa współpracuje z innymi technologiami na zasadzie wzajemnego uzupełniania się, jej moc może być niższa, ponieważ w okresie największych mrozów wyłączy się, a budynek zacznie ogrzewać inne źródło ciepła.

Jak wygląda oferta wiodących producentów pomp ciepła?

Producenci prześcigają się w konstruowaniu coraz nowocześniejszych modeli pomp grzewczych w atrakcyjnych cenach. Wybór konkretnej marki i modelu może wydawać się skomplikowany. Oto kilka konkretnych wskazówek pomocnych przy przeglądaniu ofert poszczególnych firm.

  • Warto zwrócić uwagę na materiały oraz technologie użyte do wykonania urządzeń, parametry techniczne, wyniki testów. Im lepsza jakość pompy ciepła, tym wyższy jej stopień bezawaryjności, niezawodności i dłuższy czas eksploatacji.
  • Należy sprawdzić, czy dany producent posiada w ofercie pompę o interesującej nas mocy. Jeśli nie, konieczne będzie zdecydowanie się na urządzenie innej marki albo wprowadzenie uzupełniającego źródła energii cieplnej działającego w okresie zimowym.
  • Warto przetestować w jaki sposób korzysta się z urządzenia na co dzień. Sterowanie pompą powinno być proste oraz intuicyjne, aby użytkownik mógł ustawiać temperaturę i inne parametry w komfortowy i szybki sposób. Świetnym rozwiązaniem jest pilot bezprzewodowy.
  • Zaawansowane technologie podnoszą komfort i zwiększają możliwości korzystania z urządzenia. Pompy ciepła można zintegrować z innymi automatycznymi systemami oraz instalacjami obecnymi w budynku. Dzięki dedykowanym aplikacjom urządzeniem można sterować także będąc poza budynkiem. 
  • Oferta modeli o niskim poziomie głośności zainteresuje z pewnością osoby, które pompy ciepła będą instalować w budynkach mieszkalnych. Dom stanowi miejsce odpoczynku i wszelkie odgłosy urządzeń w nim pracujących powinny być zredukowane do minimum
  • Ponieważ jedna z części instalacji znajduje się we wnętrzu budynku, a druga na zewnątrz, warto też zwrócić uwagę na estetykę modeli proponowanych przez danego producenta. Nowoczesny, harmonijny design sprawi, że urządzenie będzie ozdobą budynku.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Branża technologii dostarczających tzw. czystą energię nieustannie się rozwija. Na rynku znaleźć można wielu producentów szczycących się dopracowanymi, niezawodnymi modelami pełnymi innowacyjnych rozwiązań. Warto wśród nich wyróżnić markę Mitsubishi, która proponuje ultranowoczesne modele pomp ECODAN. Urządzenia tej firmy poszczycić mogą się klasą energooszczędności A+++ oraz rozwiązaniami, których wydajność i skuteczność potwierdzają wieloletnie badania. Mitsubishi Electric ECODAN to także sprawne, przemyślane inwertery, wysokiej jakości materiały i łatwa konfiguracja przy pomocy karty SD.

Pompy ciepła to doskonały sposób na niedrogie, sprawne, nowoczesne i przyjazne środowisku ogrzewanie budynku. Warto dokładnie przemyśleć jej zakup i skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy doradzą jak wybrać i profesjonalnie zainstalować pompę w budynku.

 

Najnowsze realizacje