Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Pompa ciepła do domu o powierzchni 70m2 - co musisz wiedzieć?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które paradoksalnie nie wytwarzają ciepła. Służą one bowiem jedynie do pobierania ciepła z otoczenia oraz przekształcania do w postać nadającą się do wykorzystania w budynki. Właśnie dlatego bardzo często urządzenia traktowane są jako odpowiedniki kotła. Co ciekawe, podczas prawidłowej pracy pompy ciepła, nie mamy do czynienia z procesem spalania – nie wytwarzają się zatem żadne zanieczyszczenia. Ponadto, urządzenia w pełni wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym. Jaką pompę ciepła wybrać do małego domu o powierzchni 70m2?

Czy warto zainwestować w pompę ciepła w małym domu?

Każdy dom musi posiadać dostęp do energii elektrycznej oraz źródło ciepła. Nie inaczej jest w przypadku domów do 70m2, które możemy wybudować bez specjalnego pozwolenia. Również w takich domach pompy ciepła spełnią swoją rolę!

Przed wyborem najlepszej pompy ciepła do małego domu, niezwykle ważne jest dokładne przeanalizowanie jej funkcji, parametrów technicznych, a także rodzaju dolnego źródła. Ze względu na najtańszy oraz najłatwiejszy montaż, a także nieskomplikowaną budowę, właściciele małych domów, najczęściej decydują się na zakup powietrznej pompy ciepła.

Powietrzna pompa ciepła - co to takiego?

Powietrzna pompa ciepła to system, który korzysta z odnawialnych źródeł energii oraz przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Ten rodzaj pompy pochłania ciepło z zewnątrz oraz konwertuje je do odpowiednich systemów w domu. Takie ciepło może być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale i dostarczania ciepłej wody użytkowej czy chłodzenia pomieszczeń w gorące dni.

Powietrzna pompa ciepła pochłania ciepło z powietrza zewnętrznego. Co więcej, jest ona uważana za bardziej skuteczną, kiedy zamontowana jest w ciepłym klimacie. Nie oznacza to jednak, że urządzenie nie jest opłacalne w chłodniejszych strefach klimatycznych. Ciepło z powietrza może być bowiem wykorzystane nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 10°C. 

Powszechnie wiele osób sądzi, że pompa ciepła negatywnie wpływa na środowisko ze względu na wymóg dostępu do energii elektrycznej w celu uruchomienia urządzenia. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że ciepło z powietrza nieustannie odnawiane jest w sposób naturalny, co sprawia, że pompy nie są szkodliwe dla środowiska, a wręcz przeciwnie – przyjazne.

Powietrzna pompa ciepła - zalety

Inwestycja w powietrzną pompę ciepła w małym domu jest zdecydowanie korzystna. Takie rozwiązanie niesie bowiem za sobą szereg zalet. Najważniejsze z nich to:

  • Dzięki urządzeniom nasze rachunki oraz opłaty za konwencjonalne ogrzewanie elektryczne zmaleją nawet o 80%! Łącząc pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną możemy z kolei mieć praktycznie darmowe ogrzewanie w całym budynku. 
  • System powietrznych pomp ciepła kwalifikuje się do wielu programów dofinansowań, dzięki czemu możemy znacząco obniżyć początkowe koszty naszej inwestycji. Obecnie istnieje wiele takich programów, wśród których każdy stawia inne wymagania. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!
  • Użytkowanie powietrznej pompy ciepła nie wymaga żadnej umowy z dostawcą, a my, jako właściciele urządzenia, jesteśmy całkowicie niezależni od innych źródeł energii.
  • Powietrzne pompy ciepła zapewniają całemu gospodarstwu ogrzewanie oraz ciepłą wodę.
  • Urządzenia są źródłem ciepła, które przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.
  • Powietrzne pompy ciepła są niezwykle łatwe w konserwacji. Potocznie mówi się o nich “zamontuj oraz zapomnij”.
  • Zestawiając wymianę instalacji ogrzewania z węgla lub energii elektrycznej z pompą ciepła, mamy gwarancję, że druga inwestycja zwróci się o wiele szybciej.

Powietrzne pompy ciepła - koszt do domów do 70m2

Powierzchnia domu, to poza rodzajem oraz jakością izolacji cieplnej, także kubatury obiektu, liczba mieszkańców i ich preferencje. Są to zatem główne czynniki decydujące o rodzaju pompy ciepła. Niezwykle ważnym czynnikiem jest również koszt.

Instalacja powietrznej pompy ciepła jest o wiele tańsza niż inne rodzaje pomp. Dla domów o powierzchni do 70m2, całkowity nakład inwestycyjny zamknie się w granicy do 15 tysięcy złotych. Jaki dokładnie będzie jednak koszt takiej instalacji, zależy jednak od rodzaju izolacyjności termicznej w budynku oraz dostępności do energii elektrycznej, a także indywidualnych warunków panujących w miejscu instalacji systemu i ceny samego urządzenia.

Najnowsze realizacje