Pompa ciepła do domu o powierzchni 70m2 - co musisz wiedzieć?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które paradoksalnie nie wytwarzają ciepła. Służą one bowiem jedynie do pobierania ciepła z otoczenia oraz przekształcania do w postać nadającą się do wykorzystania w budynki. Właśnie dlatego bardzo często urządzenia traktowane są jako odpowiedniki kotła. Co ciekawe, podczas prawidłowej pracy pompy ciepła, nie mamy do czynienia z procesem spalania – nie wytwarzają się zatem żadne zanieczyszczenia. Ponadto, urządzenia w pełni wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym. Jaką pompę ciepła wybrać do małego domu o powierzchni 70m2?
Czy warto zainwestować w pompę ciepła w małym domu?
Każdy dom musi posiadać dostęp do energii elektrycznej oraz źródło ciepła. Nie inaczej jest w przypadku domów do 70m2, które możemy wybudować bez specjalnego pozwolenia. Również w takich domach pompy ciepła spełnią swoją rolę!
Przed wyborem najlepszej pompy ciepła do małego domu, niezwykle ważne jest dokładne przeanalizowanie jej funkcji, parametrów technicznych, a także rodzaju dolnego źródła. Ze względu na najtańszy oraz najłatwiejszy montaż, a także nieskomplikowaną budowę, właściciele małych domów, najczęściej decydują się na zakup powietrznej pompy ciepła.
Powietrzna pompa ciepła - co to takiego?
Powietrzna pompa ciepła to system, który korzysta z odnawialnych źródeł energii oraz przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Ten rodzaj pompy pochłania ciepło z zewnątrz oraz konwertuje je do odpowiednich systemów w domu. Takie ciepło może być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale i dostarczania ciepłej wody użytkowej czy chłodzenia pomieszczeń w gorące dni.
Powietrzna pompa ciepła pochłania ciepło z powietrza zewnętrznego. Co więcej, jest ona uważana za bardziej skuteczną, kiedy zamontowana jest w ciepłym klimacie. Nie oznacza to jednak, że urządzenie nie jest opłacalne w chłodniejszych strefach klimatycznych. Ciepło z powietrza może być bowiem wykorzystane nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 10°C.
Powszechnie wiele osób sądzi, że pompa ciepła negatywnie wpływa na środowisko ze względu na wymóg dostępu do energii elektrycznej w celu uruchomienia urządzenia. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że ciepło z powietrza nieustannie odnawiane jest w sposób naturalny, co sprawia, że pompy nie są szkodliwe dla środowiska, a wręcz przeciwnie – przyjazne.
Powietrzna pompa ciepła - zalety
Inwestycja w powietrzną pompę ciepła w małym domu jest zdecydowanie korzystna. Takie rozwiązanie niesie bowiem za sobą szereg zalet. Najważniejsze z nich to:
Dzięki urządzeniom nasze rachunki oraz opłaty za konwencjonalne ogrzewanie elektryczne zmaleją nawet o 80%! Łącząc pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną możemy z kolei mieć praktycznie darmowe ogrzewanie w całym budynku.
System powietrznych pomp ciepła kwalifikuje się do wielu programów dofinansowań, dzięki czemu możemy znacząco obniżyć początkowe koszty naszej inwestycji. Obecnie istnieje wiele takich programów, wśród których każdy stawia inne wymagania. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!
Użytkowanie powietrznej pompy ciepła nie wymaga żadnej umowy z dostawcą, a my, jako właściciele urządzenia, jesteśmy całkowicie niezależni od innych źródeł energii.
Powietrzne pompy ciepła zapewniają całemu gospodarstwu ogrzewanie oraz ciepłą wodę.
Urządzenia są źródłem ciepła, które przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.
Powietrzne pompy ciepła są niezwykle łatwe w konserwacji. Potocznie mówi się o nich “zamontuj oraz zapomnij”.
Zestawiając wymianę instalacji ogrzewania z węgla lub energii elektrycznej z pompą ciepła, mamy gwarancję, że druga inwestycja zwróci się o wiele szybciej.
Powietrzne pompy ciepła - koszt do domów do 70m2
Powierzchnia domu, to poza rodzajem oraz jakością izolacji cieplnej, także kubatury obiektu, liczba mieszkańców i ich preferencje. Są to zatem główne czynniki decydujące o rodzaju pompy ciepła. Niezwykle ważnym czynnikiem jest również koszt.
Instalacja powietrznej pompy ciepła jest o wiele tańsza niż inne rodzaje pomp. Dla domów o powierzchni do 70m2, całkowity nakład inwestycyjny zamknie się w granicy do 15 tysięcy złotych. Jaki dokładnie będzie jednak koszt takiej instalacji, zależy jednak od rodzaju izolacyjności termicznej w budynku oraz dostępności do energii elektrycznej, a także indywidualnych warunków panujących w miejscu instalacji systemu i ceny samego urządzenia.
Obsługujemy pliki cookies. Jeśli uważasz, że to jest ok, po prostu kliknij "Akceptuj wszystko". Możesz też wybrać, jakie chcesz ciasteczka, klikając "Ustawienia".