Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Nowoczesne metody ogrzewania domków letniskowych

Własny domek letniskowy z dala od zgiełku dużego miasta to coś, o czym w dzisiejszych czasach marzy prawie każdy. Domek taki można mieć już za niewielkie pieniądze, choć oczywiście cena zależna jest od standardu. Kiedy niektórym wystarcza bardzo prosty domek, w którym mogą spędzić urlop latem, inni wolą dobrze wyposażony domek całoroczny, który może służyć jako miejsce wypoczynku niezależnie od pory roku. Taki domek wymaga jednak oczywiście skutecznego ogrzewania. Jakimi nowoczesnymi metodami zapewnienia ciepła w domku letniskowym warto się zainteresować?

Tradycyjne metody ogrzewania domku letniskowego – ich zalety i wady

Najbardziej tradycyjną metodą ogrzewania domku letniskowego jest zainstalowanie w nim standardowego kominka, piecyka typu koca, pieca centralnego ogrzewania i podobnych rozwiązań. Takie rozwiązanie ma swoje oczywiste zalety, z powodu których są popularne, ale i wady, które sprawiają, że coraz częściej szukamy nowocześniejszych, lepszych rozwiązań. Główną zaletą jest oczywiście niezależność od dostaw prądu i stosunkowo niewielki koszt takiego ogrzewania. Większość domków letniskowych to konstrukcje niewielkie, które mogą być ogrzane przy dość małym zużyciu opału. Z drugiej jednak strony obecnie coraz więcej osób bierze pod uwagę również wpływ ogrzewania na środowisko naturalne. W niektórych obszarach kraju wprowadzono już regulacje, które całkowicie zakazują używania tradycyjnych pieców opalanych drewnem. Dlatego też poszukujemy alternatywnych metod ogrzewania domków letniskowych. Jak się okazuje – możliwości są duże.

Nowoczesne metody ogrzewania domków letniskowych

Ogrzewanie domków letniskowych, które w praktyce są budynkami raczej rzadko używanymi, związane jest z pewnymi specyficznymi trudnościami. Po pierwsze, jeżeli domek nie jest używany zbyt często, to jego ogrzewanie nie powinno być zbyt kosztowne. Po drugie, ogrzewanie wykorzystywane w domkach używanych nieregularnie powinno zapewniać możliwość szybkiego i efektywnego podniesienia temperatury do ko fortowej wysokości.

Ogrzewanie nadmuchowe – co warto o nim wiedzieć?

Zdecydowanie najlepszą metodą, którą można wykorzystać w domku letniskowym, jeżeli wykorzystywany jest on tylko od czasu do czasu, jest ogrzewanie nadmuchowe. Zaletą takiego rodzaju ogrzewania, która ma szczególne znaczenie w przypadku domków letniskowych, jest możliwość dość szybkiego ogrzania powietrza we wnętrzu, a zatem doprowadzenie temperatury do wysokości komfortowej dla przebywających w domku osób. Dzieje się tak dlatego, że ogrzewanie nadmuchowe nie używa żadnego pośredniego medium, od którego dopiero ogrzewane jest powietrze w domku (jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania wodnego), a więc jest bezpośrednie. Istotne jest w tym przypadku również niewielkie zużycie energii. Zastosowanie energooszczędnych nagrzewnic i sprężarek, które używane są w nowoczesnych systemach ogrzewania nadmuchowego, pozwala na znaczące zmniejszenie wydatków na energię elektryczną. Wysokiej jakości ogrzewanie tego typu może być również połączone z centralnym nawilżaczem powietrza, a także mieć możliwość instalacji filtrów zmniejszających ilość kurzu i alergenów w powietrzu. Takie ogrzewanie latem może pełnić też funkcję skutecznej klimatyzacji.

Pompy ciepła – podstawowe informacje

Jedną z nowocześniejszych metod ogrzewania domów, którą można zastosować również w domkach letniskowych, są pompy ciepła. Pompy takie – przy relatywnie niewysokim zużyciu energii elektrycznej – odzyskują energię cieplną z otoczenia (powietrze, wody gruntowe) i przekazują je do wnętrza budynku. Ogrzewanie takie charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością, ale niewielkimi możliwościami szybkich zmian temperatury, a więc znajduje zastosowanie przede wszystkim w domkach używanych często – na przykład budowanych na wynajem.

Wentylacja z rekuperacją – kiedy ma zastosowanie?

Wbrew pozorom skuteczne ogrzewanie to nie jedyna możliwość zapewnienia w domku letniskowym odpowiedniej temperatury. Warto pamiętać, że takie konstrukcje idealnie nadają się do zastosowania założeń budownictwa pasywnego. W ten sposób budowane domki przede wszystkim świetnie zachowują temperaturę, a jej straty są niewielkie, co oczywiście również przekłada się na znaczne zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Zastosowanie całkowicie szczelnych okien i drzwi w tego rodzaju budynkach sprawia jednak, że konieczna jest sprawnie działająca wentylacja. W budownictwie pasywnym najczęściej wykorzystuje się wentylację z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła, która w znaczącym stopniu ogranicza straty energii cieplnej.

Dlaczego warto postawić na nowoczesne metody ogrzewania?

Na nowoczesne metody ogrzewania w domkach letniskowych warto postawić z kilku powodów. Przede wszystkim – jeżeli domek używany jest nieregularnie – pozwala to na zmniejszenie wydatków. Oprócz tego nowoczesne, wydajne sposoby ogrzewania sprawiają, że nasz wpływ na środowisko naturalne jest o wiele mniejszy, co docenią wszystkie osoby, dla których sprawy te nie są obojętne. Jeżeli domek letniskowy powstał z myślą o wynajmie i eksploatowany jest przez cały rok, to zastosowanie takich metod ogrzewania znacznie zmniejsza koszty prowadzenia działalności.

Najnowsze realizacje