Na co zwrócić uwagę decydując się na klimatyzację do biura?
Zapewnienie komfortowych warunków pracy jest bardzo istotną kwestią, za która odpowiada pracodawca. Odpowiednie warunki wpłyną na wydajność i motywację do pracy. Ważna jest przede wszystkim temperatura panująca w pomieszczeniu. W większości nowoczesnych biur stosowanym rozwiązaniem jest klimatyzacja. To już praktycznie standard, zapewniający komfort termiczny, co sprzyja wykonywaniu przez pracowników powierzonych obowiązków. Montaż klimatyzacji jest więc korzystną opcją dla obu stron.
Jaki klimatyzator do biura?
To jaka klimatyzacja do biur sprawdzi się w danym miejscu, zależy od wielu czynników. Firma Problast proponuje dwa najczęściej wybierane rozwiązania do powierzchni biurowych, są to:
klimatyzatory typu split- odznaczają się wysoką skutecznością, co ważne są niewielkich rozmiarów. Można je zamontować na suficie, przy podłodze czy pod stropem. Nie są uciążliwe w użytkowaniu, gdyż pracują bardzo cicho.
klimatyzatory typu multisplit- rozwiązanie pozwalające na obniżanie temperatury w paru pomieszczeniach równocześnie. Takie urządzenie składa się z jednej jednostki zewnętrznej, do której podłączana jest reszta sprzętów. Co ważne, każdą przyłączoną jednostką można sterować z osobna.
Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając klimatyzację do biura?
Klimatyzacja do biur jest doskonałym rozwiązaniem, jednak podczas jej wyboru należy przyjrzeć się kilku ważnym parametrom.
Wydajność urządzenia Im wyższa wydajność tego sprzętu, tym ma on większe możliwości, czyli w krótszym czasie schłodzi powierzchnię biurową. Wydajność określa się w kilowatach.
Głośność klimatyzatora Im jest ona niższa tym lepiej, gdyż cicho pracujący klimatyzator nie będzie wpływał niekorzystnie na pracę osób znajdujących się w biurze. Według ustalonych norm sprzęt o wydajności do 6 kW może mieć głośność pracy do 60 dB, natomiast ten o wydajności do 12 kW, może emitować natężenie hałasu do maksymalnie 65 dB.
Pobór mocy Jest to parametr określający to, ile energii jest potrzebnej do wytworzenia 1kW mocy chłodniczej. Im jest on niższy, tym niższe będą koszty eksploatacyjne. Zazwyczaj zużycie prądu oscyluje na poziomie 0,5 do 2,0 kW na godzinę.
Klasa energetyczna Od niej zależne jest to, czy dane urządzenie będzie energooszczędne.
Przepływ powietrza Parametr określający to, ile metrów sześciennych może ochłodzić sprzęt w ciągu godziny. Modele o wysokim przepływie powietrza będą potrafiły szybko i wydajnie schłodzić pomieszczenie biurowe.
Czynnik chłodniczy Wykorzystuje się czynniki chłodnicze R410A albo R32, w zależności od wybranego modelu.
Zakres temperatury pracy To od niej zależeć będzie, do jakiej temperatury chłodzenia i grzania będzie można ustawić sprzęt.
Zdalne sterowanie Bardzo przydatna opcja, dzięki której nawet nie będąc w biurze, można regulować utrzymującą się w nim temperaturę, przy pomocy aplikacji na telefonie. Inną opcją jest komfortowe sterowanie przy pomocy pilota.
Programator czasowy Dzięki niemu można ustawić godziny, w jakich urządzenie ma funkcjonować na najwyższym trybie oraz czasu, kiedy ma przejść w tryb słabszy czy też się całkowicie wyłączyć.
Dobierając najlepsze rozwiązanie do powierzchni biurowych, należy również wziąć pod uwagę liczbę pomieszczeń oraz ich kształt. Istotne jest także miejsce samego montażu, ekspozycja oraz powierzchnia okien, lokalizacja pomieszczenia biurowego, stopień nasłonecznienia. Należy także oszacować, ile osób będzie przebywać w danym pomieszczeniu i ile urządzeń się w nim znajduje (RTV, AGD).
Jak obliczyć niezbędną moc klimatyzatora?
To właśnie od mocy chłodniczej klimatyzacji będzie zależeć to, czy okaże się ona skuteczna. Urządzenie o za małej mocy, znajdujące się na dużej przestrzeni, nie będzie zbyt efektywnie działało. Mocny sprzęt zlokalizowany w niewielkim pomieszczeniu może natomiast zbyt intensywnie chłodzić powietrze, co także nie okaże się korzystnym rozwiązaniem. Moc urządzenia można obliczyć na przykład przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego. Drugim sposobem jest samodzielne dokonanie potrzebnych obliczeń. Do tego celu należy posłużyć się dosyć prostym wzorem, a więc powierzchnię pomieszczenia biurowego należy pomnożyć przez 100, w ten sposób otrzyma się wynik a watach. Przykładowo, pomieszczenie biurowe o powierzchni 25m2, będzie wymagało wybrania klimatyzatora o mocy 2500 watów, a więc 1,5 kW. Takie obliczenia dotyczą oczywiście standardowo wysokich pomieszczeń, czyli od 2,4 do 2,7 m. Nie są brane jednak uwagę inne czynniki wpływające na niezbędną moc. Chcąc dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na moc sprzętu, można skontaktować się bezpośrednio z firmą Problast.
Jakie są zalety klimatyzatorów split oraz multisplit?
Oba te urządzenia są uniwersalną propozycją, do wszelkiego rodzaju pomieszczeń biurowych. Taka klimatyzacja do biur sprawdzi się jednakowo w przypadku małych, jak i tych większych powierzchni. Urządzenia te efektywnie schłodzą wnętrza, zapewniając wysoki komfort pracy wszystkim osobom znajdującym się w biurze. Takie klimatyzatory odznaczają się niskim poziomem hałasu, doskonałą wydajnością i niskimi kosztami eksploracji. Ponadto nie zajmują zbyt dużo miejsca w biurze i mogą stanowić jego ozdobę.
Obsługujemy pliki cookies. Jeśli uważasz, że to jest ok, po prostu kliknij "Akceptuj wszystko". Możesz też wybrać, jakie chcesz ciasteczka, klikając "Ustawienia".