Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Jaka pompa ciepła do domu 150m2?

Oferowana coraz częściej pompa ciepła to przede wszystkim dobra inwestycja i jedno z lepszych źródeł ciepła. Tego typu rozwiązanie z roku na rok cieszy się coraz to większą popularnością szczególnie jako pompa ciepła do mieszkania 150m2. Urządzenie to może współpracować na przykład z fotowoltaiką. W takim połączeniu działanie systemu będzie praktycznie bezkosztowne oraz komfortowe podczas eksploatacji. Po instalacji pompy możemy ją zaprogramować i zacząć z niej korzystać. 

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to sprzęt pobierający energię cieplną z otoczenia mieszkania (wody, gruntu, powietrza). Przy zastosowaniu prądu, tego rodzaju energia jest następnie konwertowana w energię używaną do ogrzewania domu, wody użytkowej lub także chłodzenia pomieszczeń w czasie upalnych dni.

Pompa ciepła jest to urządzenie, które pracuje samo. Nie potrzebuje więc żadnej obsługi. Nie jesteśmy zobligowani do podkładania drewna czy też węgla. Nie musimy również czyścić modułu urządzenia czy samego komina, ponieważ nie są one wykorzystywane. Podczas budowanych mieszkań zastosowanie pompy ciepła jest idealnym rozwiązaniem. Nie musimy projektować kotłowni lub jakiś specjalnych pomieszczeń na opał.

Pompa ciepła jest częścią systemu składającego się z trzech komponentów:

  • Pompy. Pobiera ona ciepło z otoczenia i konwertuje je na użyteczną postać.
  • Źródła górnego. Jest to Instalacja grzewcza w budynku. Ogrzewanie płaszczyznowe (ścienne, podłogowe, sufitowe).
  • Źródła dolnego. Jest to grunt, powietrze, woda.

Jaka pompa ciepła dla mieszkania 150m2?

Jaką pompę ciepła wybrać dla mieszkania 150m2? Podczas wyboru tego rodzaju sprzętu dobrze jest się kierować producentem urządzenia. Znane i sprawdzone marki jak na przykład Mitsubishi czy Panasonic mają duże doświadczenie w produkcji źródła ciepła.

Odpowiedni dobór pompy jest związany z wieloma czynnikami. Najlepszym rozwiązaniem jest omówienie wyboru i samej instalacji pompy ze specjalistą. Poznamy w ten sposób także koszty inwestycji. Podczas specjalnego audytu ekspert sprawdzi na przykład ilość spalanego opału, izolację mieszkania. Następnie mając tego rodzaju informacje będzie on w stanie powiedzieć, jakie urządzenie jest idealne do domu o powierzchni 150m2. Podczas doboru pompy ciepła istotne są także współczynniki efektywności pompy ciepła. Jeśli cała powierzchnia ogrzewanych wnętrz mieszkań jest równa 150 m², to do ogrzewania domu najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła o mocy: 150 m² × 30 W/m² = 4,5 kW.

Powietrzna pompa ciepła to super system ogrzewania dla użytkowników mieszkań, którzy cenią sobie bezobsługową oraz czystą kotłownię, niskie koszty utrzymania, a także ekologię. System ten zintegrowany z fotowoltaiką odrzuca na zawsze koszty eksploatacyjne. Powietrzne pompy ciepła to bardzo ekonomiczne inwestycje, które są zaawansowane technologicznie. 

Za system pompy ciepła można zapłacić gotówką albo za pomocy kredytu. Warto przeanalizować również wszelkie dostępne możliwości dofinansowania.

Najczęstsze zastosowania pompy ciepła

Pompy ciepła dziś oprócz prototypów stosowanych wyłącznie do ogrzewania mieszkań, pełnią także zaawansowane funkcje jako:

  • Pompa ciepła do c.w.u. Może być stosowane do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania domu.
  • Pompa ciepła do ogrzewania domu. Jest używana najczęściej jako jedyne źródło do ogrzewania budynku. Stosowana z kotłem gazowym, olejowym czy też z panelami fotowoltaicznymi.
  • Pompa ciepła w klimatyzacji. Pompy powietrze/woda oraz powietrze/powietrze są stosowana także w klimatyzacji. Dobrze działają z systemami wentylacji.
  • Pompa ciepła w chłodzeniu. Używa się dwóch opcji chłodzenia: aktywny oraz pasywny (ogrzewanie podłogowe, sufitowe i ścienne). W większych obiektach komercyjnych, przemysłowych pracują nagrzewnice powietrzne.

Podsumowanie

Coraz częściej wiele osób decyduje się na instalacje w swoich mieszkaniach pompy ciepła, ponieważ jest to ekologiczne oraz tanie w eksploatacji ogrzewanie. Gwarantuje niskie koszty ogrzewania. Potrafi działać bezawaryjne nawet przez kilkadziesiąt lat. Wykorzystuje energię odnawialną i jest fundamentem niskoenergetycznego oraz pasywnego domu. Warto więc postawić na alternatywne źródła energii. Pompa ciepła firmy Mitsubishi Electric to wydajne, a także tanie ogrzewanie.

Najnowsze realizacje