Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Idealne rozwiązanie grzewcze do Twojego domu!

Współcześnie wiele projektów domów przedstawia wnętrza o wielkości bliskiej 100m2. Są to domy spełniające oczekiwania wielu nabywców, którym nie zależy na okazałych willach czy licznych kondygnacjach, ale mimo wszystko na komforcie mieszkania. Przestrzeń stumetrowych domów pozwala na ciekawą aranżację wnętrz i swobodną przestrzeń życiową. Takie budynki są tańsze w wykończeniu, a później w utrzymaniu. Ze względu na rosnące ceny paliw grzewczych najlepszym wyjściem jest wybranie pompy ciepła. Sprawdź, dlaczego to rozwiązanie ma wiele korzyści dla użytkowników.

Czym są pompy ciepła i jak działają?

Pompa ciepła ogrzewa pomieszczenia i wodę użytkową. Jej działanie polega na pozyskiwaniu energii ze środowiska i oddawanie jej do instalacji centralnego ogrzewania oraz wody. Ze względu na to, skąd urządzenie pobiera energię, można wyróżnić:

  • pompy ciepła powietrzne (zwane pompami woda – powietrze): budową przypominają klimatyzator, składają się z jednostki wewnętrznej, która ma wymiennik wody. Jej funkcją jest ogrzewanie i chłodzenie. Agregat zewnętrzny dzięki nowoczesnym technologiom, zapewnia samodzielne sprawne działanie nawet przy skrajnych mrozach;
  • pompy ciepła gruntowa: zakopana w ziemi, stamtąd pozyskuje energię. Do jej instalacji potrzebny jest spory obszar gruntu oraz głębokie odwierty.

Jak wybrać pompę do domu o powierzchni 100m2?

Projektując dom, należy wiedzieć, ile energii będzie potrzebne do jego ogrzania oraz w jaki sposób ten proces będzie zachodził. Wybierając nowoczesne i ekologiczne formy grzewcze w postaci pomp ciepła, należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i przeznaczenie. Producenci pomp oferują szeroki wachlarz mocy pomp, informacje na ten temat znajdziemy w ich dokumentacji. 

Dom o powierzchni 100m2 nie wymaga pomp o dużej mocy, gdyż powierzchnia do ogrzania nie jest zbyt duża. Jak obliczyć, czy konkretny model nada się do naszego wnętrza? Można skorzystać z poniższego wzoru:

powierzchnia domu x średnie zapotrzebowanie na energię = moc pompy

Jak wygląda to w praktyce? Przeciętne zapotrzebowanie nowo wybudowanego domu jednorodzinnego o wielkości 100m2 wynosi około 50W/m2, zatem moc pompy powinna wynosić około 5 kW.

Dlaczego ważne jest odpowiednie dobranie pompy do ogrzewanej powierzchni? Dzięki temu zapewnimy jej prawidłowe użytkowanie, przedłużymy żywotność, a sobie – ciepły komfort w domu.

Pompy ciepła mogą być wykorzystane do różnego rodzaju instalacji: podłogowej, grzejnikowej i cwu (ciepłej wody użytkowej). Rodzaj pompy należy wybrać na poziomie projektowania budynku, natomiast jej konkretny model na późniejszym etapie, dlatego nabywca domu ma czas, by dobrze zorientować się w szerokiej ofercie tych urządzeń. 

Zalety wyboru pompy ciepła

Jeśli nie jesteś zdecydowany, czy pompa ciepła do Twojego domu to dobry wybór, zapoznaj się z zaletami tego sposobu ogrzewania wnętrz.

Przede wszystkim pompy ciepła wykorzystują energię ze środowiska, a co się z tym wiąże nie emitują szkodliwych spalin do powietrza, nie zanieczyszczając go. Jest to wyjście proekologiczne, nowoczesne i pożądane we współczesnym budownictwie. Wykorzystywanie energii odnawialnej powoduje, że pompy ciepła to urządzenia przyszłości i warto w nie inwestować.

Dodatkowym atutem pomp ciepła jest zaoszczędzone miejsce w domu. Nie trzeba go przeznaczać na duże kotłownie wymagane przy innych metodach grzewczych, nie wymagają wielkiego kotła grzewczego. Zyskujemy dzięki temu powierzchnię, którą  można wykorzystać do części mieszkalnej lub garderobianej – bardzo pożądanej m.in. przy mniejszych pokojach, gdy nie chcemy zapełniać ich szafami.

Kolejnym plusem pomp ciepła jest ich łatwa obsługa, która nie wymaga żadnego wysiłku fizycznego. Najczęściej pompy są ciche i bezobsługowe, nie potrzebują podejmowania żadnych działań ze strony mieszkańca. Nie musimy napełniać pieca paliwem grzewczym, troszczyć się o zakup odpowiedniego środka grzewczego czy martwić rosnącymi rachunkami np. za gaz. Poza tym przy korzystaniu z pompy ciepła, nie trzeba montować drogiej instalacji gazowej. Samo budowanie domu z pompą ciepła jest tańsze, gdyż niepotrzebne są środki na kominy spalinowe i wentylacyjne. Pieniądze te można przeznaczyć na atrakcyjniejsze wykończenie naszego wnętrza.

Istnieje wiele programów rządowych i dofinansowań, dzięki czemu właściciel domu może odzyskać część kosztów poniesionych na zainstalowanie pompy ciepła, niekiedy nawet do 90%. 

Korzystanie z pompy ciepła pozytywnie wpływa na środowisko, urządzenie nie emituje spalin, nie zabiera nam powierzchni użytkowej na kotłownię, jest bezobsługowe, ciche w działaniu i refundowane – te wszystkie korzyści zdecydowanie przemawiają za pompą jako idealnym urządzeniem grzewczym.

Najnowsze realizacje