Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Fotowoltaika i pompa ciepła - czy to się opłaca?

Wybór formy ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie inwestor musi podjąć na etapie planowania ogrzewania budynku. Od wielu lat pompy ciepła cieszą się rosnącą popularnością w Polsce. Związane jest to z niskimi kosztami ogrzewania generowanego w ten sposób. Warto jednak wiedzieć, że dokładając instalację fotowoltaiczną, możemy jeszcze obniżyć koszt wyprodukowania energii. Sprawdź, co należy wiedzieć o takim rozwiązaniu i czy jest ono opłacalne.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych sposobów uzyskania ciepłej wody oraz ogrzewania. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że pompy ciepła są nie tylko efektywne, ale również ekologiczne, co sprawia, że coraz więcej osób wybiera właśnie ten sposób na zapewnienie ciepła w swoim domu.

Pompa ciepła pobiera energię z otoczenia budynku, a następnie wykorzystuje ją do ogrzania lub schłodzenia budynku. Sama pompa wymaga zasilania prądem, który pozwala na przekształcenie pobranej energii i wykorzystanie jej do ochłodzenia lub ogrzania budynku.

Pompa ciepła składa się z 3 części:

  • Źródło dolne — czyli grunt, powietrze, woda. Jest to nośnik energii cieplnej.
  • Pompa — element czerpiący energię z otoczenia i zamieniające ją w postać wykorzystywaną podczas ogrzewania lub chłodzenia budynku.
  • Źródła górnego — instalacja grzewcza budynku.

 

Warto zwrócić uwagę, że ogrzewanie budynku zazwyczaj ma postać płaszczyznową. Oznacza to, że do ogrzewania wykorzystywane są instalacje podłogowe, ścienne czy sufitowej. Tradycyjne grzejniki są dużo rzadszym wyborem, nie oznacza to jednak, że nie są one stosowane.

Fotowoltaika i pompa ciepła, to bardzo częste połączenie. Inwestorzy decydują się na nie, bo pozwala na jeszcze większe oszczędności podczas regulowania temperatury w domu.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Rodzaje pomp ciepła dzielą się ze względu na źródło, z którego pobierają energię. Główny podział dzieli urządzenia na pompy:

  • pompy gruntowe
  • pompy powietrzne
  • pompy wodne

 

Pompy gruntowe są najpopularniejsze w Polsce. Energia cieplna pobierana jest z gruntu i może zostać dostarczona nie tylko do obiegu ciepła w domu, ale również do zbiornika wody. Największą zaletą jest fakt, że taka pompa może stanowić jedyną formę ogrzewania nieruchomości.

Pompa wodna posiada nawet większą wydajność energetyczną niż pompy gruntowe, a źródłem energii cieplnej jest płynące ciepła woda. Nie jest jednak bardzo popularna w Polsce z powodu wysokich kosztów inwestycyjnych.

Pompa powietrzna jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Jej instalacja nie wymaga poniesienia dużych nakładów finansowych, a źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz. Urządzenia te można podzielić na pompy powietrze-powietrze, gdzie ciepło jest transportowane do wewnątrz oraz powietrze-woda gdzie ciepło jest transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika wody. Warto jednak zwrócić uwagę, że taką pompę warto łączyć z innymi systemami grzewczymi, które mogą wspomagać pracę urządzenia w dniach, kiedy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem będzie duża.

Dodatkowo na rynku dostępne są również pompy hybrydowe, które łączą ze sobą energię ze źródeł odnawialnych i konwencjonalnych.

Fotowoltaika i pompa ciepła — dlaczego warto?

Coraz więcej inwestorów decyduje się na instalację fotowoltaiczną, jednak wykonywana ona jest nie tylko celem zmniejszenia opłat za prąd, ale również celem zapewnienia zasilania do pomp ciepła.

Nie jest to jednak jedyny powód dlaczego warto rozważyć takie połączenie. Oba te systemy są bardzo ekologiczne, dlatego ich połączenie sprawi, że nieruchomość będzie znacznie bardziej przyjazna środowisku i zmniejszy pozostawiany ślad węglowy.

Przeciwnicy takiego rozwiązania często twierdzą, że łączenie fotowoltaiki z pompami ciepła nie ma sensu, gdyż energia elektryczna jest produkowana głównie zimą, a pompy pracują głównie latem. Jest to błędne myślenie, gdyż panele fotowoltaiczne produkują energię również zimą. Fakt, jest jej mniej, należy jednak pamiętać, że nadwyżki energii wyprodukowanej latem, będą odbierane zimą, dzięki czemu koszt korzystania z pompy ciepła znacząco spadnie. Dodatkowo możliwe jest zainstalowanie w domu banków energii, które pozwolą na wykorzystanie 100% wykorzystanej energii.

Najnowsze realizacje