Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

W jaki sposób przeprowadzić prawidłowy montaż pompy ciepła?

Właściciele nieruchomości, którzy decydują się na montaż pompy ciepła zawsze przed ostatecznym podjęciem decyzji, chcą dowiedzieć się więcej o tego typu systemach. Inwestorzy potrzebują jasnych informacji dotyczących zasad działania takich urządzeń oraz czynników wpływających na koszty eksploatacji. Dodatkowo warto zapoznać się również z wytycznymi dotyczącymi tego, w jakim miejscu można zamontować takie instalacje.

Od czego zaczyna się montaż pompy ciepła?

Zanim rozpoczną się prace montażowe, należy dokładnie obliczyć, jaki jest najlepszy dobór mocy grzewczej w stosunku do zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Obliczanie zapotrzebowania cieplnego domu wylicza się za pomocą specjalistycznych programów, w których uwzględnia się wszystkie najważniejsze informacje związane z termoizolacyjnością budynku.

Posiadając niezbędne obliczenia, można przejść do wyboru odpowiedniej pompy ciepła. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie komputerowego programu symulacyjnego, który pozwoli uzyskać informacje na temat rodzaju ogrzewania oraz najważniejszych parametrów dobieranej jednostki pompy ciepła. Mimo tego, że takie obliczenia są dość czasochłonne, to trzeba je koniecznie wykonać, ponieważ tylko to pozwoli zagwarantować poprawną pracę całego systemu.

Lokalizacja pompy ciepła podczas montażu

Wybierając odpowiednie miejsce montażu pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę to, że odległość urządzenia od ściany domu nie może być mniejsza niż 30 cm. W ten sposób zostanie zapewniony swobodny przepływ powietrza.

Pompa ciepła może być zamontowana na systemowej konstrukcji albo cokole betonowym. Ważne jest to, aby wysokość od poziomu gruntu do urządzenia nie była mniejsza niż 40 cm. Pozwoli to zabezpieczyć jednostkę przed blokadą wentylatorów podczas intensywnych opadów śniegu.

Montaż pompy ciepła nie może być przeprowadzony nad chodnikiem ze względu na spływający kondensat. Najprostszym rozwiązaniem w takim przypadku jest posadowienie pompy ciepła bezpośrednio na gruncie, dzięki czemu łatwo będzie odprowadzana duża ilość kondensatu. Pozwoli to uniknąć mokrej powierzchni podczas okresu wiosenno-jesiennego oraz oblodzenia w trakcie zimy.

Wybierając miejsce do montażu jednostki wewnętrznej pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę swobodny dostęp do niej. Jest to bardzo ważne, ponieważ trzeba będzie przy takim urządzeniu wykonywać prace serwisowe, a także doprowadzić odpowiednie zasilanie kablem elektrycznym.

Instalacja chłodnicza przy montażu pompy ciepła

Podczas montażu pompy ciepła należy połączyć jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną, wykorzystując do tego odpowiednie przyłącza chłodnicze. Zanim połączymy jednostki gazem, należy wykonać odpowiedni test szczelności połączenia. Próba polega na napełnieniu układu pompy ciepła azotem i musi trwać około 40 minut. Taki test pozwoli sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane poprawnie.

Odpowiednie rozmieszczenie czujników temperatury pompy ciepła

Istotnym parametrem wpływającym na prawidłową pracę pompy ciepła jest odpowiednie rozmieszczenie czujników temperatury. To one decydują o tym, kiedy urządzenie będzie się włączać i kiedy będzie się przełączać w inny tryb.

Trzeba tutaj pamiętać o czujnikach temperatury zewnętrznej, które muszą zostać umieszczone w miejscu zacienionym. Promienie słońca mogą spowodować błędne odczyty, co spowoduje obniżenie temperatury zasilania całej instalacji, a to w rezultacie przełoży się na niedogrzanie domu.

Drugim bardzo ważnym czujnikiem jest ten od temperatury komfortu. Jest to czujnik wewnętrzny, którego zadaniem jest pilnowanie temperatury w pomieszczeniu. Musi być umieszczony co najmniej półtora metra od poziomu podłogi. Jego montaż należy wykonać w pomieszczeniu neutralnym na temperaturę.

Do pompy ciepła można zainstalować również inne dodatkowe czujniki, które zależne są od poziomu rozbudowania automatyki danego urządzenia.

Montaż pompy ciepła z automatyką

W obecnych czasach automatyka jest niezwykle ważnym elementem w pompach ciepła. Odpowiednie ustawienie całego systemu będzie miało kluczowy wpływ na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Należy tak ustawić wszystkie opcje, aby pompa była w stanie pracować z jak najniższą temperaturą zasilania. Tylko to zapewni jej oszczędną pracę.

Większość pomp ciepła posiada automatykę manualną i automatyczną, dzięki czemu użytkownik sam może określić konkretną temperaturę albo zdecydować się na to, aby temperatura została ustawiona według czujników i konkretnych parametrów zewnętrznych i wewnętrznych.

Najnowsze realizacje