Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Skuteczne metody ogrzewania kościołów

Kościoły są budynkami nierzadko zabytkowymi o dość pokaźnym metrażu. Podczas chłodnych pór roku, jak jesień czy zima, temperatura w nich panująca jest mało sprzyjająca, często niewiele różniąca się od temperatury panującej na zewnątrz. Poza tym kamienna konstrukcja nie sprzyja zachowaniu ciepła wewnątrz świątyni.

Coraz więcej parafii stawia na komfort swoich wiernych, którzy pragną brać czynny udział w ceremoniach kościelnych. Nieogrzewane kościoły sprawiają, że uczestnictwo we mszy jest niewygodne, a osoby starsze czy dzieci w niesprzyjających warunkach termicznych mogą nabawić się uszczerbku na zdrowiu np. w postaci wyziębienia i narażenia na groźne infekcje.

Także już wiemy, że ogrzewanie kościołów jest bardzo istotną sprawą. W tej kwestii pozostaje znalezienie skutecznej metody ogrzewania, która sprawi, że wewnątrz kościoła będą panowały sprzyjające warunki, ale jednocześnie nie obciąży to zbytnio budżetu parafii.

Poniżej zestawiliśmy kilka możliwych rozwiązań ogrzewania kościołów, które oferuje również firma Problast.

Ogrzewanie nadmuchowe

Kościoły są specyficznym miejscem, gdzie do tematu ogrzewania należy podejść z rozwagą. Jak już zostało wspomniane, kościoły są często budynkami zabytkowymi i bardzo często nie można zaburzać pewnych układów architektonicznych.

Poza tym samo ogrzewanie powinno być tak skonstruowane, aby było skuteczne i równocześnie generowało niskie koszty eksploatacyjne. Słaba izolacja świątyni nie sprzyja zbyt długiemu utrzymania się ciepła. Także innowacyjne ogrzewanie nadmuchowe wydaje się być rozwiązaniem na miarę XXI wieku, który wiąże się z niskimi kosztami utrzymania.

Firma Problast w swojej ofercie posiada ogrzewanie nadmuchowe, które również sprawdzi się w kościele.  Ogrzewanie nadmuchowe jest instalacją, która nie wykorzystuje wody, tylko wyłącznie powietrze. Najprościej ujmując – ciepłym powietrzem ogrzewamy powietrze wewnątrz kościoła. W tym celu niezbędne jest zainstalowanie kratek nawiewowych, które można idealnie dopasować do aranżacji wnętrza świątyni. Ogrzewanie nadmuchowe wyposażone jest w centralny nawilżacz, który pozwala nam kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Poza tym emitowane powietrze zawsze jest świeże, a wszystko za pomocą specjalistycznych filtrów. Owe ogrzewanie łączy w sobie kilka funkcji tj. ogrzewanie, wentylacja oraz klimatyzacja.

Ogrzewanie kościołów można podzielić na strefy, aby nie marnować energii w ogrzewanie pustego sektora.

Ogrzewanie nadmuchowe bazuje na kilku różnych instalacjach, zarówno tych z dostępem do gazu ziemnego, ale też takich, które nie mają takiej możliwości.

Bardzo wydajna pompa zapewni odpowiedni komfort cieplny wewnątrz kościoła. Taki system ogrzewania generuje spore oszczędności.

Pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła posiadają bardzo zaawansowaną budowę, która pozwala na skuteczne ogrzewanie pomieszczeń, w których mogą panować bardzo srogie warunki. Ogrzewanie bazuje na energii odnawialnej, gdzie gorący czynnik dostarczany jest do instalacji wodnej.

Ogromnym plusem takiej formy ogrzewania jest to, że nie trzeba dysponować miejsca na kotłownię. Pomija się również kilka innych etapów, jak kominy czy wentylacje. Poza tym można skorzystać z dofinansowania pochodzącego z programów rządowych.

Ich obecność nie wymaga zatrudnienia osoby do obsługi, gdyż jest to forma ogrzewania bezobsługowego.

Pompa zawiera niewiele miejsca oraz nie generuje zanieczyszczeń. Poza tym pracuje bardzo cicho i jest praktycznie niesłyszalna wewnątrz kościoła.

Firma Problast daje 5-letnią gwarancję produktów na ogrzewanie kościołów. 

Ogrzewanie kościołów - płyty promiennikowe

Płyty promiennikowe nie znajdują się w ofercie firmy Problast, ale ich zastosowanie, również jest godne uwagi.

Płyty promiennikowe wykorzystują ciepło promieniowania podczerwonego pozbawionego szkodliwego promieniowania UV. Ich montaż nie zaburza zabytkowego wyglądu kościołów. Montuje się je w ławkach, ale też w innych miejscach kościoła.

Odnośnie zainstalowania ich w ławkach sprawia, że każdy wierny jest bezpośrednio ogrzewany. Płyty promiennikowe są bardzo wydajne i emitują  ciepło, które zwiększa komfort osób biorących udział w nabożeństwie. Dodatkowym plusem jest możliwość kontrolowania miejsc, które mają być objęte ogrzewaniem.

Ogrzewanie kościołów przy zastosowaniu płyt promiennikowych może być ciągłe lub okazjonalne. A w przypadku słabej frekwencji podczas mszy można włączyć ogrzewanie ławek, które są zajęte, a te które są puste mogą pozostać bez konieczności ogrzewania. Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne, gdyż realnie dysponuje się zużyciem energii.

Płyty promiennikowe posiadają wiele zalet, w tym również to, że nie zmieniają poziomu wilgotności wewnątrz kościoła, co w przeciwnym razie mogłoby niekorzystnie wpłynąć na mikroklimat wnętrza. Tak jak w przypadku standardowego ogrzewania bardzo często osadza się kurz czy na ścianach można zauważyć pewne przebarwienia, tak w przypadku płyt promiennikowych nie ma to miejsca. Takie ogrzewanie kościołów nie wpływa negatywnie na stan zabytkowych obrazów.

Jak już zostało nadmienione płyty promiennikowe mogą znajdować się w wielu miejscach w kościele – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Mogą znajdować się również na ścianie, które będą ogrzewały stojących wiernych.

Najnowsze realizacje