Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Pompa ciepła. Ogrzewanie i ochładzanie w jednym

Praktycznie każdy dom posiada systemy grzewcze. Istnieje cały szereg sposób ogrzewania domu, od tradycyjnych pieców węglowych, systemy grzewcze olejowe, czy takie, które wytwarzają ciepło za pomocą energii elektrycznej. Jednym z rodzaju systemu grzewczego jest pompa ciepła, której działanie polega na pobieraniu energii cieplnej z otoczenia budynku – powietrza, wody, czy gruntu.

Czym jest pompa ciepła?

Jest to urządzenia, które wykorzystuje odnawialne źródła energii, a także, w mniejszym stopniu, energię elektryczną. Umożliwia ono pobieranie energii z powietrza, wód gruntowych, które wykorzystywane są w instalacji c.o. lub c.w.u. Pozwala to na przepływ ciepła z obszaru o wyższej temperaturze, do miejsca, gdzie temperatura jest niższa. Energia cieplna służy nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do pozyskania ciepłej wody użytkowej przez cały rok. Dodatkowo pompa ciepła może również wspierać ogrzewanie podłogowe.  Pompy ciepła dzielone są na kilka rodzajów. Najpopularniejsze są pompy ciepła powietrze-woda, powietrze-powietrze lub pompy gruntowe. Jednak sposób ich działania jest podobny, a różnica dotyczy dolnego źródła, z którego pobierana jest energia cieplna.

Pompa ciepła i klimatyzacja

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pompy ciepła mają także inne zastosowanie. To nie tylko oszczędny sposób na ogrzewanie pomieszczeń, ale także są w stanie zapewnić niższą temperaturę powietrza wewnątrz budynku. W tym przypadku pełnią one również funkcję klimatyzatora, przydatnego zwłaszcza w porze letniej. Opiera się to dokładnie na takim samym działaniu jak ogrzewanie – do ochładzania wykorzystywane jest dolne źródło.

Dodatkowo urządzenie można wyposażyć w czujnik punktu rosy. W tym przypadku wyznacznikiem jest wilgotność, a nie temperatura. To jedne z najtańszych oraz najprostszych rozwiązań w pompach ciepła powietrze-woda. Wato wiedzieć, że czujniki punktu rosy, zapobiegają zawilgoceniu wylewek oraz dalszym szkodom instalacji, która została przeznaczona do chłodzenia.

Jak działa chłodzenie za pomocą pompy ciepła?

Chłodzenie powietrza, za pomocą pompy ciepła, może być realizowane w dwóch trybach chłodzenia tj. tryb pasywny lub tryb aktywny.

Tryb pasywny – polega na wykorzystaniu faktu, że temperatura wody gruntowej lub gruntu jest niższa od temperatury panującej wewnątrz domu. Dzięki temu, pompa pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach – umożliwiając pozyskanie przyjemnego chłodu. W wykorzystaniu trybu pasywnego, nie jest potrzebna sprężarka. Dzięki czemu gwarantuje oszczędność energii, która pobierana jest przez instalację. Natomiast wielkość dolnego źródła ciepła, czasu oraz jego temperatury, odpowiada za skuteczność ochłodzenia pomieszczeń. Największa moc chłodnicza pozyskiwana jest w upalne dni lata, a najmniejsza pod koniec ciepłego sezonu – co pozwala uzyskać optymalne warunki temperatury.

Dodatkowo wykorzystywanie pompy ciepła jako klimatyzacji działa korzystnie na efektywność instalacji zimą. Jest to możliwe dzięki temu, że z pomieszczeń odprowadzane jest ciepło wprost do gruntu, tym samym przed sezonem grzewczym zostaje zgromadzona tam energia. Chłodzenie pasywne jest najtańszym rodzajem systemu klimatyzacyjnego domu.

Tryb aktywny – jest to chłodzenie, które wykorzystuje obieg czynnika chłodniczego w układzie chłodniczym. W tym wariancie pompa działa jak katalizator, dzięki odwróceniu kierunku przepływu ciepła w budynku. Skraplacz, który jest wymiennikiem ciepła staje się parownikiem, a parownik pełni funkcję skraplacza. W chłodzeniu aktywnym wykorzystywany jest zawór czterodrogowy, który zmienia swoje ustawienie w trybie chłodzenia aktywnego. Dzięki temu odwraca on kierunek przepływu czynnika roboczego. Do pracy w tym trybie potrzebna jest sprężarka pompy ciepła.

Pompa ciepła jako klimatyzacja – czy warto?

Wykorzystanie tego systemu grzewczego umożliwia nie tylko ogrzanie pomieszczeń w okresie zimowym, ale także ochłodzenie ich w sezonie letnim. To doskonały sposób, który gwarantuje utrzymanie optymalnej temperatury w budynku przez cały rok. Pompa ciepła z powodzeniem zastąpi piec oraz samo urządzenie jakim jest klimatyzator, zapewniając oszczędność finansową, ekologiczne rozwiązanie oraz komfort i wygodę. Stawiając na te rozwiązanie nie jest potrzebne budowanie pomieszczenia na piec, czy wyznaczenie obszaru na skład węgla i drewna – to także oszczędność miejsca.

Najnowsze realizacje