Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Nowoczesne ogrzewanie – pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które coraz częściej używane jest do ogrzewania nieruchomości podczas zimy oraz chłodzenia w trakcie upalnego lata. Ponadto wykorzystuje się je do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Na wszystkich terenach, gdzie działki budowlane są znacznie oddalone od gazowej sieci, wykorzystanie energii odnawialnej z pompy ciepła jest najlepszym rozwiązaniem wśród wszystkich bezobsługowych urządzeń grzewczych.

Dlaczego warto zainwestować się w nowoczesną pompę ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które mogą czerpać energię zarówno z powietrza, jak i gruntu, ale również z wód powierzchniowych czy tych znajdujących się w gruncie. Każde źródło odnawialne ma swoje zalety oraz wady.

Ciepło czerpane z gruntu przy wykorzystaniu kolektorów pionowych ma bardzo podobne parametry stałe w ciągu całego roku, ale jest to rozwiązanie dosyć drogie pod względem inwestycyjnym. Zdecydowanie tańszym źródłem pozyskiwanie energii jest pompa wykorzystująca powietrze otaczające dom. W tym przypadku koszty instalacji są znacznie mniejsze, ale trzeba liczyć się z tym, że temperatura powietrza w ciągu roku będzie miała duże wahania. Podczas ciepłych dni pompa ciepła powietrze będzie miała bardzo dużą sprawność, ale niestety jej wydajność spadnie w okresie bardzo mroźnej zimy.

Idealnym wyjściem z takiej sytuacji byłoby zasilanie budynku energią pozyskiwaną poprzez pompę powietrzną, a w chłodniejsze okresy roku z pompy gruntowej. Jednak w takiej sytuacji trzeba by zainstalować w swoim domu aż dwie pompy ciepła, powietrzną i gruntową, co będzie bardzo dużym kosztem finansowym. Warto więc zastanowić się nad rozważaniem zakupu nowoczesnej pompy ciepła, która pozwala korzystać z różnych źródeł energii odnawialnej.

Czy warto postawić na innowacyjne pompy ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła mogą wykorzystywać różne źródła energii. Podstawową wersją są to typowe pompy solanka-woda, które przeznaczone są do czerpania odnawialnej energii z gruntu. Jednak dzięki zamontowaniu dodatkowych modułów można je w bardzo prosty sposób przystosować do tego, aby korzystały również z innych źródeł ciepła odnawialnego.

Zainstalowanie w podstawowej pompie ciepła dodatkowego modułu aroCOLLECT pozwala zmienić zwykłe urządzenie w pompę typu powietrze-woda, która wykorzystuje ciepło bezpośrednio z powietrza. Natomiast dodając moduł fluoCOLLECT, zamieniamy zwykłą pompę w typ woda-woda, która zasilana jest ciepłem znajdującym się w wodach powierzchniowych albo gruntowych.

Pompa ciepła w każdej z tych konfiguracji ma taką samą budowę i wyposażona jest w takie same przyłącza oraz system regulacji. W ten sposób bez względu na rodzaj dolnego źródła, z którego jest zasilana, ułatwione zostało projektowanie, a także montaż całej instalacji grzewczej w domu.

Standardowe pompy ciepła wyposażone w nowoczesne moduły mogą pracować w układzie hybrydowym. W ten sposób zasilane są z wielu odnawialnych źródeł ciepła, czyli zarówno z gruntu, jak i z powietrza.

Kiedy do ich pracy dołączymy nowoczesny system, taki jak regulator multiMATIC VRC 700 to automatycznie pompa będzie przestawiać się na to źródło odnawialne, które będzie gwarantować najwyższą wydajność i sprawność w danym momencie. W ten sposób pompa ma najwyższy na rynku współczynnik efektywności, który obliczany jest dla całego okresu grzewczego.

Czym charakteryzują się nowoczesne pompy ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła mają bardzo wysoki współczynnik COP, dzięki czemu inwestorzy mają znacznie niższe rachunki za ogrzewanie oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Duża sprawność pompy możliwa jest dzięki zastosowaniu w nich specjalnych, innowacyjnych sprężarek typu Scroll z technologią wtrysku pary EVI.

W takich urządzeniach znajduje się również intuicyjny interfejs, co powoduje, że obsługa pompy jest łatwa i nie wymaga skomplikowanych ustawień. Ponadto praca całego sprzętu jest cicha i nie przeszkadza w codziennym życiu domowników.

Perfekcyjnie zaprojektowane podzespoły są wydajne, trwałe i przyjazne dla środowiska. Powodują również znacznie mniejsze koszty eksploatacji. Niektóre modele mogą współpracować także z kolektorami słonecznymi.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że użytkownik może przez internet kontrolować poszczególne ustawienia instalacji grzewczej i dowolnie zmieniać. Wszystko dzięki aplikacji mobilnej multiMATIC App. Dodatkowo za pomocą aplikacji profiDIALOG serwisanci diagnozują na bieżąco występujące problemy i szybko przywracają urządzenie do ponownego działania.

Najnowsze realizacje