Dopasowanie pompy ciepła do swojego domu może być nie lada wyzwaniem. Okazuje się, że pompa ciepła, nawet jeżeli będzie wysokiej jakości urządzeniem, nie będzie działać poprawnie, jeśli nie jest dopasowana pod kątem warunków do określonego budynku. Dlatego też w tym artykule zostanie opisanie, w jaki sposób dobrać pompę ciepła i na co należy zwracać uwagę przy jej wyborze.
Cel używania pompy ciepła
Pompa może pełnić wiele funkcji. Takimi funkcjami są: ogrzewanie budynku, ogrzewanie wody, a nawet może być wykorzystywana jako chłodzenie domu — czyli działać jako klimatyzacja, albo też podgrzewać wodę w basenie. Jak się okazuje, nie każda pompa pełni te wszystkie funkcje. W większości przypadków pompa służy jednak do ogrzewania domu albo wody. Te pompy różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i mocą innymi parametrami. Często wybierane są również pompy, które równocześnie ogrzewają budynek i wodę. Czasami konieczne jest dokupienie specjalnego modułu — lepiej zapytać o to przed zakupem pompy. Przeważnie pompy służące do ocieplania budynku, mają również funkcję chłodzenia go. Jeżeli zależy komuś na tej funkcji, również warto zapytać o tę funkcję.
Moc pompy ciepła — pompa bez wspomagania innych źródeł
Przed wyborem pompy ciepła, najpierw trzeba wziąć pod uwagę jej moc i zastanowić się, czy będzie ona jedynym źródłem, dostarczającym ciepło w domu. To bardzo ważne, szczególnie dla tych, którzy są świeżo po remoncie. Jeżeli w domu jest już kocioł, zazwyczaj zostawiony jest w razie awarii pompy. Jeżeli dom ogrzewa się tylko za pomocą pompy, wówczas trzeba dobrać moc tego urządzenia, w taki sposób, aby straty ciepła w budynku zostały całkowicie pokryte. To oznacza, że podniesienie temperatury wody, spadek jej mocy i obniżenie temperatury w centralnym ogrzewaniu może być konieczne — dotyczy to pompy na powietrze albo wodę. Możliwe jest, że pompa o mocy 9 kW, może działać na 5 kW, ale tylko podczas mrozów. Natomiast można również spotkać nowsze modele, które utrzymują cały czas taką samą moc, pomimo mrozu. Wiąże się to jednak z większym poborem prądu. Dobranie mocy nie jest łatwe, dlatego lepiej do tego zatrudnić odpowiedniego specjalistę.
Moc pompy ciepła — pompa ze wspomaganiem innych źródeł
Jeżeli pompa będzie działać głównie w ciężkich warunkach i będzie wspomagana przez inne urządzenia, wówczas nazywa się to układem biwalentnym. Może być wiele źródeł wspomagania, które będą się od siebie różnić np.: grzałka, kocioł albo nawet zwyczajny kominek. Wówczas specjalista ma wiele opcji do wyboru. Ocenia możliwości techniczne, takie jak energochłonność domu, rodzaj instalacji odpowiadającej za ogrzewanie, a także kalkulację ekonomiczną. W przypadku energooszczędnych domów wystarczy pompa o mocy 3 albo 4 kW. Są nawet pompy, które określa się jako centrale grzewczo-wentylacyjne. Wówczas zamiast pompy ciepła, zasobnika czy centrali wentylacyjnej, które zajmują wiele miejsca w pomieszczeniu, otrzymuje się wersję kompaktową. Całość jest obudowana i zajmuje tyle, co większa szafa. Natomiast większość powierzchni obejmuje zbiornik ciepłej wody, mający 200 litrów pojemności. W ten sposób można lepiej wykorzystać ciepło.
Źródło dolne pompy ciepła
Pompy powietrze/woda zyskują na popularności, ponieważ urządzenia te są ciągle ulepszane. Producenci opanowali nawet problem dotyczący, gorszego działania przy niskich temperaturach. Natomiast idzie to w parze z większym poborem prądu. Wysoki mróz nie jest jakimś wielkim zagrożeniem, bo zazwyczaj trwa on krótko, więc pompypowietrze są często wybierane, również dlatego, że są o wiele tańsze od tych gruntowych. Natomiast te, które wykorzystują ciepło z gruntu, też są ciekawym rozwiązaniem. Dzięki nim można uzyskać stabilniejszą temperaturę źródła dolnego. A to oznaczam, że utrzymanie pompy gruntowej jest o wiele tańsze, nawet jeżeli temperatury na zewnątrz są niskie. Ich moc zawsze jest stała, a w pompach powietrza spada podczas mrozów. Pompy gruntowe mogą również ochładzać budynek.
Aby wybrać odpowiednią pompę ciepła, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii i zastanowić się, do czego ta pompa ma służyć. Różne rodzaje pomp bardzo różnią się od siebie parametrami, więc przed jej zakupem warto poradzić się odpowiedniego specjalisty.
Obsługujemy pliki cookies. Jeśli uważasz, że to jest ok, po prostu kliknij "Akceptuj wszystko". Możesz też wybrać, jakie chcesz ciasteczka, klikając "Ustawienia".