Ogrzewanie nadmuchowe staje się coraz popularniejsze. Nie dzieje się tak bez przyczyny – metoda ta jest nie tylko bezproblemowa, prosta i bardzo wydajna, ale również stanowi źródło oszczędności. W jakich przypadkach tego rodzaju ogrzewanie sprawdza się najlepiej? Dlaczego warto je zastosować?
Szacuje się, że w różnego rodzaju budynkach spędzamy ok. 4/5 całego swojego życia. Liczba ta wydaje się imponująca, a zarazem bardzo prawdopodobna i zrozumiała: większość z nas pracuje na powierzchniach zamkniętych, po wykonaniu obowiązków zawodowych spędzamy czas m.in. w sklepach, kinach oraz na siłowniach, a następnie udajemy się do swoich domów, w których zaciszu odpoczywamy, spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną, spożywamy posiłki oraz śpimy. Nic więc dziwnego, że większość z nas przywiązuje dużą wagę do wystroju oraz udogodnień, które znajdują się w naszych mieszkaniach. Nietrudno zauważyć, że nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od warunków, jakie panują w miejscu, w którym się znajdujemy. Istotne jest niemal wszystko: od wyglądu pomieszczenia, poprzez skład powietrza, aż po jego temperaturę. Jeśli jest za wysoka lub zbyt niska – czujemy dyskomfort, a spędzanie czasu w danym miejscu staje się nieprzyjemne.
Na czym polega ogrzewanie nadmuchowe? Źródłem ciepła stosowanym w tej metodzie zwykle jest kocioł ogniowo-powietrzny (nadmuchowy) wyposażony w wentylator, zasilany gazem ziemnym, płynnym lub olejem opałowym. Czasami można spotkać się również z wykorzystywaniem nagrzewnicy elektrycznej, jednak nie jest to zbyt często wybierana możliwość (głównie ze względu na wysoką cenę). Aby w domu panowało przyjemne ciepło, powietrze jest ogrzewane za pomocą pieca, po czym jest transportowane specjalnymi przewodami, oczyszczane filtrami ochronnymi oraz wychodzi przewodami wylotowymi. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się kanały wykonane ze specjalnych płyt z włókien szklanych, które odznaczają się lekkością oraz tłumią dźwięki. Dzięki temu możemy uniknąć szumów powodowanych przez powietrze przepływające przewodami. Nie ma również potrzeby stosowania dodatkowej izolacji, która miałaby zapobiegać stratom cieplnym oraz skraplaniu się pary wodnej. Aby w pomieszczeniach panowała pożądana temperatura, w każdym z nich należy umieścić kratki nawiewne. Warto zrobić to w miejscach, w których ciepło jest szczególnie pożądane, np. w pobliżu okien.
Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest wilgotność powietrza. Podczas zimniejszych miesięcy często zmagamy się z podrażnionym, przesuszonym gardłem. Powodem jest ogrzewanie, które nie tylko ociepla, ale również wysusza powietrze. Rozwiązaniem jest stosowanie nawilżaczy. W ogrzewaniu nadmuchowym stosuje się kanałowe nawilżacze, które podgrzewa wodę znajdującą się w specjalnym zbiorniku. Powstała w ten sposób para wodna wprowadzana jest do przewodu wentylacyjnego, a następnie nawiewana do pomieszczeń. Dzięki temu powietrze we wnętrzach nie tylko ma odpowiednią temperaturę, ale również korzystną wilgotność, co podnosi komfort przebywania w mieszkaniu.
Nie ma wątpliwości, iż ogrzewanie nadmuchowe stanowi jeden z najlepszych sposobów na utrzymywanie ciepła we wnętrzach. W Polsce z reguły wykorzystywane są grzejniki, które jednak nie są metodą pozbawioną wad. Dzięki zastosowaniu ogrzewania nadmuchowego, eliminujemy czynniki pośrednie, takie jak woda, podłoga w przypadku ogrzewania podłogowego lub grzejniki stosowane w ogrzewaniu tradycyjnym. Zmiana temperatury powietrza odbywa się bezpośrednio, dzięki czemu jest efektywniejsza, a nagrzewanie pomieszczeń jest szybsze i bardziej równomierne. Jeśli stosujemy ogrzewanie tradycyjne, zawsze musimy poczekać, aż grzejniki się nagrzeją – w konsekwencji efekty ich działania są odczuwalne dopiero po jakimś czasie. Zaletą ogrzewania nadmuchowego jest fakt, że jego działanie można zauważyć już od momentu uruchomienia pieca.
Kolejnym argumentem przemawiającym za zainstalowaniem ogrzewania nadmuchowego jest zapewniana przez nie oszczędność eksploatacyjna. Szacuje się, że tego rodzaju rozwiązanie przynosi zmniejszenie wydatków o 30%. Ważną zaletą jest również uniwersalność takiego ogrzewania: poza swój standardową rolą może ono pełnić funkcję wentylacji, klimatyzacji, filtra oraz nawilżacza powietrza. Jest to również bardzo niezawodna metoda. W przypadku ogrzewania tradycyjnego nie możemy pozwolić sobie na wyłączenia systemu podczas zimy, w obawie przez zamarznięciem wody w przewodach. Przy ogrzewaniu nadmuchowym nie ma takiego ryzyka. Nie musimy się również bać uszkodzenia elementów takich jak grzejniki, zawory czy złączki.
Zastosowanie tego rodzaju systemu przynosi także korzyści natury estetycznej. Kto jest fanem sporej wielkości grzejników, które zaburzają aranżację przestrzeni? Wloty powietrza wyglądają znacznie bardziej stylowo i mniej rzucają się w oczy. Ponadto zwykle montuje się je wysoko, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływają na ustawienie mebli. Oprócz tego sprawiają one znacznie mniejsze problemy podczas sprzątania pomieszczenia.