Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Nowoczesne ogrzewanie domu – ogrzewanie nadmuchowe

W dobie dzisiejszej rozwiniętej techniki ocieplanie mieszkania czy domu może być zamontowane za pomocą różnych systemów. Można pójść z duchem czasu i zastosować bardziej nowoczesne rozwiązanie, które jest rzadziej stosowane, a zupełne inne od standardowego systemu ogrzewania wodnego, rur i grzejników.

Nowoczesne ogrzewanie

Wybór ogrzewania do domu czy firmy jest bardzo istotny. Nowoczesne ogrzewanie nadmuchowe jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni sobie szybkość nagrzewania oraz dbałość o jakość powietrza.

Czym jest ogrzewanie nadmuchowe? Mówiąc bezpośrednim i łatwym do zrozumienia językiem, jest to ocieplanie domu czy pomieszczenia wtłaczanym bezpośrednio do pomieszczeń domu powietrzem. Ogrzewanie nadmuchowe składa się ze źródła z wymiennikiem ciepła np. pieca gazowego lub pompy ciepła oraz filtra, nawilżacza i kanałów wentylacyjnych doprowadzonych do każdego pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Za pomocą dodatkowej czerpni pobiera się świeże powietrze i doprowadza do pieca. Piec ogrzewa powietrze, które dociera do pokoi i wnętrz, z których za pomocą wywiewnych kratek powraca i jest spożytkowane ponownie wraz ze świeżym powietrzem np z rekuperacji. Ceny urządzeń są uzależnione od sposobu grzewczego, najdroższe są pompy ciepła a najtańsze piece gazowe przy czym należy pamiętać iż pompa ciepła posiada również funkcję klimatyzacji na okres letni. Do pomieszczeń powietrze trafia za pomocą kratek nawiewnych, a zużyte powietrze wywiewane jest za pomocą wentylacji wywiewnej.

Standardowo przewody doprowadzające powietrze mogą być wykonane z blachy ocynkowanej i ocieplone wełną mineralną, otulone folą aluminiową lecz zaleca się jednak wykonania instalacji z kanałów włókna szklanego, otulone folią ze zbrojoną siatką.

Eksploatacja

Jak najkorzystniej eksploatować nowoczesne ogrzewanie nadmuchowe? Najbardziej opłacalną inwestycją systemów powietrznych jest ogrzewanie domków jednorodzinnych, które są już coraz bardziej energooszczędne. Z pewnością zmniejszy to koszty utrzymania. Szczególnie ze względu na koszty eksploatacji, coraz częściej montowanym elementem podgrzewającym powietrze jest pompa ciepła, która ma wysoką efektywność, podczas gdy pobierają małe ilości prądu ale jej sprawność spada wraz ze spadkiem temperatury. Na rynku jest wiele urządzeń z różną sprawnością. Najnowsze pompy ciepła marki Carrier potrafią być ekonomiczniejsze nawet od pieców gazowych i pracują wydajnie nawet do -20stC. Przy planowaniu montażu takiego systemu warto przemyśleć również montaż wentylacji mechanicznej. Instalację ogrzewania nadmuchowego można również w tym celu wykorzystać, wystarczy zadbać o odpowiednie przewody odprowadzające brudne, mokre, zużyte powietrze np. ze spiżarni, kuchni, garderoby, łazienki czy garażu.. Wraz z ogrzewaniem powietrznym można zainstalować odpowiedni klimatyzator i jego parownik. W ten sposób w letnie, gorące dni można ochłodzić mieszkanie i wszystkie w nim pokoje. Wskazany jest również nawilżacz powietrza, dzięki któremu można uniknąć suchości powietrza jakie mamy latem. Jest on sterowany automatycznie i ustawiany na optymalną wilgotność. W instalacjach tego typu znajdują się filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia powietrza oraz lampy UVB pozbywające się bakterii i wirusów.

Nowoczesne ogrzewanie nadmuchowe, inaczej ogrzewanie powietrzne, jest nowoczesną formą systemów ogrzewania domów i wnętrz różnych budynków. Wciąż mało znanym, a jakże ciekawym i oszczędnym. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że pomieszczenia ogrzewają się zdecydowanie o wiele szybciej niż poprzez tradycyjne grzejniki, które, aby ogrzać pomieszczenie, muszą rozgrzać cały system rur. Jakość powietrza wdmuchiwanego poprzez taki system jest o wiele wyższa, ze względu na dodatkowe filtry czy nawilżacze powietrza, dzięki czemu powietrze nie jest tak suche, jak to towarzyszące grzejnikom. Oczywiście każda taka instalacja może być wyposażona w różnego rodzaju dodatki, filtry itp. tak, aby dostosować ją całkowicie względem użytkowników. Dzięki systemowi ogrzewania powietrzem można pozbyć się różnych zapachów w domu, dymów, insektów czy bakterii. Dobrą dodatkową funkcją jest również odzysk ciepła z zużytego powietrza.

Niestety nowoczesne ogrzewanie nadmuchowe posiada też wady. Wymiary instalacji są znacznie większe w stosunku do instalacji wodnej. Miejsce na nią należy przewidzieć podczas budowaniu domu. Także w takim miejscu jak warsztat, nadmuch i rekuperacja jest dość niebezpiecznym zabiegiem z uwagi na zanieczyszczone powietrze, które nie powinno trafić na wymiennik. To są jedne z większych różnic pomiędzy ogrzewaniem nadmuchowym a wodnym. Przy ogrzewaniu nadmuchowym należy również zwrócić uwagę na brak możliwości podgrzewania wody, dlatego przy takich instalacjach warto również zaopatrzyć się w dodatkowy podgrzewacz gazową lub np. bojler elektryczny.