Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Inwestycja w nowoczesne ogrzewanie powietrza

Inwestycja w nowoczesne ogrzewanie powietrza sposobem nadmuchowym początkowo wiąże się ze sporą inwestycją, jednak kusi wygodą, estetyką i niskimi kosztami użytkowania. Ten komfortowy system ogrzewania powietrzem zachwalany jest zarówno przez użytkowników, jak i specjalistów, którzy jako jedną z jego największych zalet wskazują właśnie znaczną oszczędność. Czy pieniądze zainwestowane w nowoczesne ogrzewanie powietrza mają szansę się zwrócić, a jeśli tak, to po jakim czasie? Co jest przyczyną uzyskiwanych w ten sposób oszczędności?

Projektując oraz urządzając swój dom, mamy dostęp do coraz bardziej zaawansowanych technologii i coraz chętniej z nich korzystamy. Nie należy się temu dziwić, ponieważ zależy nam na jak najlepszych, najbardziej komfortowych, a jednocześnie najkorzystniejszych finansowo rozwiązaniach. Wciąż nie ustajemy w staraniach, by jak najbardziej udoskonalić swoje budynki mieszkalne – w końcu to właśnie w nich spędzamy ogromną część swojego życia. Jedną z najważniejszych kwestii w tej kategorii wydaje się być wybór rodzaju ogrzewania. Nie od dziś wiadomo, że na komfort przebywania w danym miejscu w dużej mierze wpływa temperatura oraz jakość powietrza. Zarówno zbyt ciepłe, za zimne, jak i zbyt suche lub wilgotne powietrze sprawia, że czujemy się znacznie gorzej. Nic więc dziwnego, że odpowiednia regulacja tych parametrów jest dla nas tak istotna. Inwestycja w nowoczesne ogrzewanie powietrza całkowicie zaspokoi potrzeby wygody i komfortu, a także wymogi niskich kosztów użytkowania.

Ogrzewanie nadmuchowe to nowoczesny rodzaj instalacji, który przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Metoda ta wykorzystuje kocioł ogniowo-powietrzny, który jest głównym źródłem ciepła. Kocioł podwyższa temperaturę powietrza, które jest wtłaczane do specjalnych przewodów, a następnie jest nimi transportowane. W trakcie swojej drogi oczyszczane jest za pomocą filtrów ochronnych. Dzięki temu z przewodów wylotowych wychodzi nie tylko ciepłe, ale również czyste, pozbawione alergenów powietrze. Dlatego inwestycja w nowoczesne ogrzewanie powietrza jest rozwiązaniem z wieloma zaletami, co sprawia, że wiele osób rezygnuje na jego rzecz z bardziej tradycyjnych metod regulacji temperatury w pomieszczeniu. Po pierwsze: jest to system zdecydowanie bardziej efektywny. Ogrzewanie powietrza w pomieszczeniach odbywa się w sposób bezpośredni, tzn. niewykorzystujący pośredników takich jak kaloryfery. Dzięki temu unikamy konieczności czekania, aż grzejniki się nagrzeją. Możemy bez problemu wyłączyć ogrzewanie, kiedy nie jest nam potrzebne – nawet podczas największych mrozów. W przypadku tradycyjnych metod obawialibyśmy się wówczas, że woda w rurach lub kaloryferach zamarznie, jednak tutaj o niczym takim nie może być mowy. W dodatku zmiana temperatury we wnętrzu po włączeniu instalacji odbywa się niezwykle szybko i jest bardzo równomierna (w przypadku tradycyjnych metod zdecydowanie najcieplej jest w okolicach grzejników).

Estetyka całego montażu wykazuje, że inwestycja w nowoczesne ogrzewanie powietrza jest kolejną jego zaletą. Kaloryfery w znaczny sposób ograniczają nasze możliwości aranżacyjne – aby ich możliwości były wykorzystywane w pełni, nie można zasłonić ich meblami lub innymi elementami wystroju. W przypadku ogrzewania nadmuchowego stosowane są dyskretne kratki wentylacyjne, które umieszczane są bliżej sufitu. Oznacza to, że nie tylko nie wpływają na sposób, w jaki możemy ustawić meble, ale również nie zaburzają ogólnej estetyki aranżacji – są tak niewielkie i mało widoczne, że nie mają wpływu na wygląd pomieszczenia.

Kolejną (być może największą) zaletą ogrzewania nadmuchowego, którą wymieniają specjaliści, są niskie koszty. Choć sama początkowa inwestycja wydaje się być niemała, warto podkreślić, że w tym wypadku jeden system może zastąpić kilka innych: instalacja spełnia funkcję ogrzewania, wentylacji, filtrowania oraz nawilżania powietrza. Specjaliści oraz użytkownicy twierdzą, że stosując to rozwiązanie, możemy zużyć nawet o 30% energii! Tutaj również nie bez znaczenia jest fakt, że powietrze ogrzewane jest w sposób bezpośredni, co oznacza, że nie odnotowujemy zauważalnych strat w tej dziedzinie.

Inwestycja w nowoczesne ogrzewanie powietrza i jej koszty eksploatacji w dużej mierze zależą jednak od wybranego paliwa. Do wyboru mamy gaz ziemny lub płynny, olej opałowy, a także energię elektryczną. Z tej ostatniej korzystają również popularne ostatnio pompy ciepła. Ich zakup bywa sporym wydatkiem, który jednak stosunkowo szybko się zwraca. Ich sprawność sięga nawet 300-400%. W dodatku są one przyjazne dla środowiska, ponieważ mogą przetwarzać i czerpać ciepło z powietrza, wód powierzchniowych oraz gruntu. Tym samym są bezobsługowe i zwalniają nas z konieczności nabywania i uzupełniania opału. W dodatku ten sposób ogrzewania budynków wskazywany jest jako najbezpieczniejszy.

Podsumowując: choć ogrzewanie nadmuchowe bywa określane jako drogie w instalacji, w rzeczywistości inwestycja ta stosunkowo szybko się zwraca. Najbardziej ekonomicznym, najwygodniejszych i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w pompę ciepła. Dzięki takiemu wyborowi możemy liczyć na oszczędności obejmujące nie tylko pieniądze, ale również czas i pracę wkładaną w obsługę pieca. A o to nam przecież chodzi – by korzystanie z naszego domu było jak najbardziej komfortowe i nie generowało niepotrzebnych problemów.