Rekuperacja jest procesem pozyskiwania energii przy użyciu rekuperatora z zanieczyszczonego powietrza. Mechaniczna wentylacja z odzyskiwaniem ciepła, może dostarczać świeże przefiltrowane powietrze eliminując zużyte z wysoką zawartością CO2. Taka zamiana dokonuje się przez cały rok także w dowolnym pomieszczeniu.
Nie potrzebne jest otwieranie okien, nie traci się przy tym energii, wszędzie tam, gdzie my, a także nasi bliscy oddychamy świeżym przefiltrowanym powietrzem. To niezwykle wygodne, a także niemożliwe do uzyskania w budynkach mających wentylację grawitacyjną.
Wentylacja - jak to działa?
Świeże powietrze może docierać do systemu poprzez zewnętrzną czerpnię. Opcjonalnie zamontowany wymiennik ciepła pobiera z energii geotermalnej do wykonania wstępnej zmiany temperatur powietrza pochodzącego z zewnątrz. Następnie jednostka wentylacyjna może odzyskać do nawet 90% procent energii z wywiewanego powietrza i przekazuje ją do czystego powietrza.
Opcjonalne elementy układu ogrzewają albo chłodzą, osuszają albo nawilżają powietrze. Kanałami dystrybucyjnymi czyste powietrze mające dobrą temperaturę wdmuchiwane jest do wybranych pomieszczeń, zaś zużyte powietrze wywiewane jest na zewnątrz. Sposób w jaki powietrze wlatywać będzie do każdego z pomieszczeń jest ustawiana pod indywidualne potrzeby.
Na jakie oszczędności można liczyć dzięki rekuperacji?
Na zamontowaniu rekuperacji możemy zaoszczędzić już na etapie budowania domu. Szczególnie, jeżeli dom ogrzewamy przy użyciu pompy ciepła. Skorzystanie z mniejszego zapotrzebowania na energię w domu, warto uwzględnić podczas projektowania mocy pompy ciepła oraz ilości pętli do płaszczyznowego ogrzewania.
Oszczędności na etapie inwestycji
Posiadanie wentylacji w budynku obowiązuje jego właściciela i wymaga tego krajowe prawo budowlane. W większości gotowych projektów, jakie można nabyć na stronach internetowych architektonicznych pracowni, zakładana jest grawitacyjna wentylacja. Niemniej jednak, w wielu wypadkach takie pracownie umożliwiają również kupno dodatkowego projektu rekuperacji do planu budynku. Projekty budynków energooszczędnych mają już w standardzie rekuperację, wentylację mechaniczną. W budynkach, gdzie używana jest rekuperacja, nie są budowane kominy do wentylacji (dzięki czemu mamy więcej miejsca), nie są wykorzystywane kominy dachowe, strażaki, ani też nawiewniki w oknach, co znacząco zmniejsza koszty.
Z uwagi na fakt, iż w budynku mającym zamontowany system rekuperacji nie trzeba zbyt często wietrzyćpomieszczeń, chociaż niewątpliwiemożna otwierać okna, w niektórych z nich można wykonać tak zwane stałe szklenia. Takich okien nie da się otworzyć: mają wyłącznie ościeżnicę, bez skrzydeł. Plusem tego typu okien – nie licząc ich ceny – będzie fakt, iż wpuszczają one znacznie większe ilości światła i dużo lepiej się prezentują.
Specjalistom udało się wyliczyć, iż możliwe oszczędności eksploatacyjne na rekuperacji mogą wynosić nawet do 50 procent w porównaniu z efektywnie działającą wentylacją grawitacyjną wspomaganą przy pomocy nawiewników w oknach, wentylatorów wyciągowych. Nie należy oczekiwać oszczędności od systemu rekuperacji, porównując go do budynku wcale niewentylowanego (to znaczy wentylowanego za pomocą grawitacyjnej wentylacji). Możliwe oszczędności na rekuperacji tyczą się przypadków, kiedy do wentylowanego domu przy pomocy wentylacji bez odzyskiwania ciepła, na przykład wspomaganej grawitacyjnej wentylacji (z wentylatorami wyciągowymi, nawiewnikami) albo przy pomocy mechanicznej wentylacji bez odzyskiwania ciepła porównuje się wentylowany dom z użyciem rekuperacji.
Rekuperacja Wyszecino - czy warto ją zamontować?
Rekuperacja ma wiele korzyści. Wybierając takie rozwiązanie, wybieramy:
oszczędności – budynek będzie potrzebował małych ilości energii do ogrzania wnętrza, gdyż można ją odzyskiwać,
witalność – oczyszczamy nawiewane powietrze z alergenów i zanieczyszczeń, żyjemy po prostu zdrowo,
komfort – możemy przebywać w domu przepełnionym świeżym powietrzem, jesteśmy dotlenieni.
Decydując się na wentylację mechaniczną w naszym wykonaniu zawsze otrzymujesz:
– najładniejsze anemostaty dostępne na rynku
– możliwość łatwego kontaktu telefonicznego/mailowego przed, w trakcie i po realizacji z prowadzącym projekt
– najwyższa klasa wykonanej instalacji – zawsze pod nadzorem inżyniera
– komfortowo umieszczona centrala tak aby zajmowała jak najmniej miejsca
– gwarancję wysokiej kultury pracy instalacji – najniższy możliwy poziom akustyki
– konstrukcję skonstruowaną przez inżyniera z wieloletnim doświadczeniem – kilkaset skończonych instalacji
– wysoką jakość użytych budulców – bezpośredni wpływ na szczelność i wytrzymałość instalacji
Skorzystaj z Programu Czyste Powietrze i uzyskaj nawet 90 procent dofinansowania do montażu montażu wentylacji.
Pomagamy w wypełnieniu Wniosku.
System wentylacji z rekuperacją
Jak działa wentylacja z rekuperacją?
Kondensacja pary wodnej – grzyb na ścianie
Przy nieodpowiedniej wentylacji w pokoju następuje wzrost wilgotności. W kontakcie powietrza z ścianą mającą niższą temperaturę następuje wykroplenie pary wodnej (tzw. punkt rosy). Jest to niedługa droga do utworzenia się na tej powierzchni pleśni czy grzybów. Najlepszym pomysłem jest zamontowanie wentylacji z rekuperacją w celu dostarczenia czystego powietrza a przy tym zabranie zużytego, często zbyt wilgotnego powietrza.
Ekonomia – liczymy pieniądze
Zwiększenie izolacyjności i szczelności ścian zewnętrznych budynków powoduje obniżenie kosztów eksploatacji. Stara technologia wentylacji grawitacyjnej powoduje zimą znaczące straty ciepła – dosłownie wyrzucamy ciepło z domu kominem. Tu z pomocą przychodzi nam wentylacja z odzyskiwaniem ciepła, która nie dość, że daje nam duże ilości czystego powietrza to jeszcze pilnuje, aby zatrzymać w mieszkaniu ciepło z powietrza wywiewanego.
TECHNOLOGIA
PODSTAWOWYMI ZALETAMI DOBREJ KLASY URZĄDZENIA SĄ}:
✔ Wentylatory – silniki prądu stałego (RadiCal), najcichsza praca oraz pełny zakres regulacji od 0 do 100% ✔ Powietrze przepływa w układzie Tichelmanna – idealnie równomierny przepływ przez wymiennik, najniższe opory przepływu przy braku porywania wody przez wentylatory ✔ Wymiennik ciepła – przeciwprądowy (RecAir), sprawność do 96% ✔ System sterowania – dotykowy sterownik ścienny, analogowy na urządzeniu bądź mobilny WiFi ✔ Automatyczna kontrola filtrów CP – pomiar za pośrednictwem presostatów stopnia zabrudzenia i konieczności wymiany ✔ Filtry plisowane G4 – możliwość zastosowania filtrów również wyższej klasy ✔ Automatyczny bypass – szczególnie istotny latem gdy nie zależy nam na zachowaniu ciepła w domu, lecz na ściągnięciu chłodu nocą ✔ System przeciwzamrożeniowy FPX – automatyka regulująca w sposób płynny i proporcjonalny do potrzeb, minimalne zużycie energii ✔ Automatyczna kontrola przepływu ConstantFlow – dostosowanie wydajności w trybie rzeczywistym do aktualnych warunków pogodowych oraz zabrudzenia filtrów
Obsługujemy pliki cookies. Jeśli uważasz, że to jest ok, po prostu kliknij "Akceptuj wszystko". Możesz też wybrać, jakie chcesz ciasteczka, klikając "Ustawienia".