Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Warunki ogrzewania powietrznego – jak musi być przystosowany budynek?

Od jakiegoś czasu jednym z najpopularniejszych systemów regulacji temperatury w pomieszczeniach jest ogrzewanie nadmuchowe.  Nie ma w tym niczego dziwnego: rzeczywiście jest to wygodne, skuteczne, bardzo wydajne, a w dodatku mało kosztowne rozwiązanie. Jeśli ty również stoisz przed koniecznością wybrania instalacji do swojego domu, z pewnością zastanawiasz się, czy ogrzewanie powietrzne jest odpowiednie dla twojego lokum. Jakie są warunki ogrzewania powietrznego?

 

Budowa własnego domu wiąże się z wielką radością, ale również z licznymi trudnościami i dylematami. Pod tym względem wprowadzenie się do gotowego, już urządzonego mieszkania ma swoje niewątpliwe zalety. Kiedy wynajmowaliśmy kwatery, nie musieliśmy zastanawiać się nad takimi kwestiami jak wybór odpowiednich mebli oraz rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Teraz wszystko jest na naszej głowie i choć cieszymy się, że w końcu będziemy mogli mieszkać „po swojemu”, z drugiej strony towarzyszy nam lęk przed ewentualnymi błędami, które negatywnie wpłyną na komfort użytkowania budynku. Jakie warunki ogrzewania powietrznego musi spełnić budynek, aby móc je zastosować w naszym domu?

Warunki ogrzewania

Ogrzewanie nadmuchowe to dla Polaków stosunkowo nowe rozwiązanie, choć w Stanach Zjednoczonych od lat stanowi bardzo popularny wybór. Nie ma w tym niczego dziwnego: system ten jest bardzo łatwy w obsłudze, wydajny i ekonomiczny. W dodatku jest korzystny z punktu widzenia estetyki oraz swobody aranżacyjnej. W jaki sposób działa ogrzewanie nadmuchowe? Źródłem ciepła w takiej instalacji jest ogniowo-powietrzny – jego zadaniem jest właśnie podwyższanie temperatury powietrza. Następnie jest ono transportowane specjalnymi przewodami, a także oczyszczane za pomocą filtrów ochronnych, a nierzadko również nawilżane. Ciepłe, czyste i pozbawione alergenów powietrze wypuszczane jest w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą kratek wentylacyjnych. Oznacza to, że ogrzewanie wnętrz odbywa się w sposób bezpośredni (bez pośredników takich jak kaloryfery, których użycie powoduje straty ciepła). Dzięki temu temperatura w pomieszczeniach jest równomierna – w przypadku stosowania grzejników najcieplej jest zawsze w ich najbliższej okolicy. Ponadto kratki wentylacyjne są dyskretne, a przez to nie zaburzają estetyki wnętrza. Nie ograniczają nas również aranżacyjnie. Każdy, kto kiedykolwiek stosował ogrzewanie tradycyjne, wie, że kaloryferów nie można zastawiać meblami, co powoduje, że nie możemy ich swobodnie rozmieszczać. Kratki wentylacyjne z reguły znajdują się wysoko, przy suficie i nie powodują podobnych problemów.

Gdzie zastosować takie rozwiązanie – warunki ogrzewania nadmuchowego

W jakim domu można zastosować ogrzewanie nadmuchowe? Prawda jest taka, że nie ma znaczenia, w jakim – ważny jest moment podjęcia tej decyzji. System ogrzewania powietrznego można zaadaptować do każdego rodzaju budynku. Lepiej jednak zdecydować się na niego na możliwie najwcześniejszym etapie inwestycji. Jeśli zrobimy to na etapie projektu, zaoszczędzimy zarówno dużo pracy, jak i pieniędzy potrzebnych na przeróbki. Instalacja ogrzewania nadmuchowego nie może kolidować z innymi instalacjami w domu. Przewody powietrzne montuje się pod stropami lub pod podłogą. Jeśli nie zadbamy o to, by znalazły się już w projekcie, musimy uważać, by nie naruszyć konstrukcji budynku.

Rodzaj ogrzewania ma znaczenie przede wszystkim w tzw. domach szkieletowych. W przeciwieństwie do murowanych, posiadają one lekką konstrukcję i dużo wolnej przestrzeni wewnątrz przegród. Takie budynki mają małą bezwładność cieplną – szybko się nagrzewają i szybko tracą ciepło. Tradycyjne systemy ogrzewania nie sprawdzają się w nich tak dobrze jak w przypadku domów murowanych. W dodatku dzięki wolnej przestrzeni w przegrodach zainstalowanie w nich systemu ogrzewania nadmuchowego staje się niezwykle proste.

Ogrzewanie powietrzne świetnie sprawdzi się także w domu energooszczędnym. Taką instalację możemy połączyć z wentylacją wyposażoną w funkcję odzyskiwania ciepła, która umożliwia odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza, powracającego z układu wentylacyjnego. Dzięki temu do ogrzania go do pożądanej temperatury potrzeba mniej energii.

Warto podkreślić również, że ogrzewanie nadmuchowe przyczynia się do oszczędności także w inny sposób. Instalacja ta jest tak wielofunkcyjna, że jest w stanie pełnić funkcje trzech różnych systemów: oprócz spełniania roli ogrzewania, zastępuje również klimatyzację i nawilżacz powietrza. Dzięki temu takie rozwiązanie sprawdza się także podczas miesięcy letnich. Wystarczy zamontować chłodnicę powietrza za piecem. W wyniku takiego zabiegu te same przewody, które zimą służyły do podwyższania temperatury w pomieszczeniach, latem przydają się do jej obniżania.

Podsumowując: ogrzewanie nadmuchowe sprawdzi się u każdego i w przypadku każdego rodzaju budynku. By uniknąć uciążliwych i kosztownych zmian, warto pomyśleć o nim na jak najwcześniejszym etapie przedsięwzięcia – najlepiej już na etapie projektowania domu. Dzięki temu zyskamy wygodne, łatwe w obsłudze i ekonomiczne ogrzewanie, które będzie nam służyło przez długie lata.