Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Dlaczego ogrzewanie nadmuchowe jest najlepsze?

Jak wybrać odpowiednie ogrzewanie do domu? Budowa domu wiąże się z wieloma, często niełatwymi decyzjami, które musimy podjąć. Jedną z nich jest wybór systemu ogrzewania. To między innymi od niego zależeć będzie nasze samopoczucie w pomieszczeniach mieszkalnych. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę cenę, koszty eksploatacji, efektywność oraz komfort użytkowania. Które ogrzewanie do domu najlepiej wybrać?

Udało się! W końcu masz możliwość spełnienia swoich marzeń i budujesz swój własny dom. Większość z nas marzy o takim miejscu, które byłoby w stu procentach dostosowane do naszych indywidualnych upodoba oraz potrzeb. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju przedsięwzięcie zwykle wiąże się nie tylko z ogromną radością i podekscytowaniem, ale również ze stresem i wieloma dylematami. Każda z decyzji, które musimy podjąć, będzie miała wpływ na przyszłą satysfakcję z nowego lokum. Z tego powodu nie należy bagatelizować znaczenia żadnej z nich i warto włożyć w ich podejmowanie nieco wysiłku oraz staranności.

Wiele osób twierdzi, że nie istnieje jeden, uniwersalny sposób ogrzewania budynku mieszkalnego, który odpowiadałby na potrzeby wszystkich właścicieli. Inni mają swój ulubiony, sprawdzony system, który gorąco polecają wszystkim zainteresowanym. Być może zarówno jedni, jak drudzy mają swoje racje, a może tylko jedno z tych podejść jest zgodne z prawdą. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy użytkownik prawdopodobnie ma inne priorytety i kładzie nacisk na inne cechy wybieranych przez siebie rozwiązań. Aby dokonać świadomego, przemyślanego wyboru, należy więc zapoznać się z charakterystykami wszystkich dostępnych opcji. Jakie właściwości mają poszczególne systemy ogrzewania do domu?

Ogrzewanie tradycyjne

Jeszcze do niedawna trudno było spotkać budynek, którego temperatura byłaby podwyższana w sposób inny niż ogrzewanie tradycyjne, czyli wykorzystujące paliwa stałe (np. węgiel lub drewno). Rzeczywiście, takie rozwiązanie posiada kilka oczywistych zalet, z których najbardziej znaczącą są niskie koszty instalacji oraz użytkowania. W dodatku tradycyjne grzejniki ścienne odznaczają się prostą instalacją i mogą być montowane nawet w już wykończonych pomieszczeniach. Tym samym bez problemu możemy wymienić je na nowe lub naprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niestety, obsługa takiego systemu nie należy do najłatwiejszych i najmniej problematycznych: piec lub kocioł wymagają nieustannej kontroli działania oraz sporo pracy wkładanej w samo użytkowanie. Ponadto nie każdy jest fanem kaloryferów we wszystkich wnętrzach domu – nie są one najbardziej estetyczną z dostępnych opcji, nieco ograniczają swobodę w rozmieszczaniu mebli, a w dodatku często nie są łatwe do utrzymania w czystości. Należy pamiętać, że temperatura na ich powierzchni jest bardzo wysoka, co sprawia, że rozkład ciepła w pokojach nie jest równomierny, a mikroklimat może być nieco niekomfortowy.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe ma tę istotną przewagę nad tradycyjnym, że zapewnia optymalny rozkład ciepła w pomieszczeniach. Jest to w dodatku znacznie bardziej estetyczne rozwiązanie: jest niewidoczne, a więc zupełnie nie wpływa na wygląd aranżacji. Nie oznacza to jednak, że w żaden sposób nie ogranicza naszej inwencji w tej kwestii: jeśli zasłonimy podłogę masywnymi meblami lub dużym dywanem, ograniczymy wydajność instalacji. Warto wziąć pod uwagę fakt, że na zastosowanie takiego rozwiązania należy zdecydować się na stosunkowo wczesnym etapie prac budowlanych. Ogrzewanie podłogowe wiąże się z koniecznością bardzo starannego zrealizowania prac instalacyjnych, a ewentualne zaniedbania są niezwykle trudne do naprawienia, nie wspominając o wysokiej cenie takich prac.

Ogrzewanie nadmuchowe

Tego typu ogrzewanie jest stosunkowo nowym rozwiązaniem w Polsce, choć w USA oraz Kanadzie pozostaje popularne od wielu lat. Metoda ta polega na bezpośrednim wtłaczaniu ogrzanego powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Jego temperatura podwyższana jest w piecu, a następnie powietrze przechodzi przez specjalne kanały i filtry, by wydobyć się przez przewody wylotowe. Ważną zaletą tego systemu jest brak czynników pośrednich, takich jak grzejniki czy rury grzewcze. Ponadto nie musimy martwić się o często problematyczne osuszenie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach, które skutkuje drapaniem w gardle, utratą nawilżenia skóry, podrażnieniem błon śluzowych oraz bólami głowy mieszkańców. Ogrzewanie powietrzne zwykle zawiera nawilżacz kanałowy, podgrzewający wodę znajdującą się w specjalnym zbiorniku, która w postaci pary nawiewana jest do wnętrz. Dzięki temu powietrze ma optymalny poziom nawilżenia, a w efekcie istotnie wpływa na komfort przebywania w domu. Kolejną zaletą ogrzewania nadmuchowego są dyskretne, estetyczne kratki, które nie zaburzają wystroju tak jak grzejniki oraz nie ograniczają naszych możliwości aranżacyjnych podobnie jak system podłogowy. Ponadto system ten jest bardzo efektywny, działa niezwykle szybko, a także przynosi znaczne oszczędności finansowe – szacuje się, że zużywa o 30% mniej paliwa niż systemy wodne.