Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Jak ogrzewać dom, by zminimalizować koszty ogrzewania?

Ogrzewanie domu lub mieszkania pochłania znaczną część naszego miesięcznego budżetu. Nic dziwnego – w końcu utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach stanowi ważny czynnik przesądzający o naszym codziennym komforcie. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zachwyceni ponoszonymi z tego powodu wydatkami. Co możemy zrobić, by zminimalizować koszty ogrzewania domu?

Każdy, kto ma własny dom, wie, jak ogromne są koszty jego utrzymania i eksploatacji. Choć posiadanie swojego lokum ma swoje niewątpliwe plusy, spore wydatki spędzają sen z powiek niejednemu z nas. Ideałem byłoby, oczywiście, obniżenie comiesięcznych wydatków bez konieczności zmniejszania temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Ale czy w ogóle jest to możliwe? Co możemy zrobić, by zminimalizować koszty ogrzewania domu?

Jednym z najprostszych sposobów na nieprzepłacanie za ogrzewanie domu lub mieszkania jest dbanie o to, by grzejniki nigdy nie były zasłonięte. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zastawiać ich meblami lub sprzętami codziennego użytku, a także suszyć na nich prania. Niestety, tradycyjne systemy ogrzewania nie działają prawidłowo, gdy grzejniki są osłonięte, ponieważ ogranicza to dopływ ciepła do pomieszczenia. W taki sposób powodujemy, że do ogrzania domu potrzebne są wyższe temperatury i większe wydatki. Optymalna odległość mebli od grzejników wynosi ok. 10 cm – wtedy nie ma żadnych strat ciepła. Oczywiście, nie jesteśmy skazani na tradycyjne instalacje. Zamiast nich możemy wybrać np. ogrzewanie nadmuchowe, w którym podwyższanie temperatury w pokojach odbywa się w sposób bezpośredni, przy użyciu kratek, przez które wlatuje ciepłe powietrze. Kratki znajdują się wysoko, przy suficie, dzięki czemu nie ograniczają naszych możliwości aranżacyjnych, a w dodatku są dyskretniejsze, wyglądają znacznie estetyczniej niż kaloryfery i jednak mają mniejsze koszty ogrzewania.

Możemy również nieco obniżyć temperaturę i dostosować ją do poszczególnych pomieszczeń. Najwyższa powinna znajdować się w łazience, natomiast najniższa w kuchni oraz sypialni. Koszty obniży również zmniejszanie temperatury na termostacie na czas swojej nieobecności w domu.

Warto także uszczelnić drzwi i okna oraz zasłaniać je przed każdym położeniem się spać. Dzięki takim zabiegom zapobiegniemy wydostawaniu się ciepła na zewnątrz, a tym samym zużyjemy mniej energii na ogrzanie pomieszczeń. Oprócz tego warto pamiętać o wyłączaniu ogrzewania, kiedy otwieramy okna. Pomieszczenia mieszkalne należy regularnie wietrzyć. Powinniśmy robić to ok. trzech razy dziennie: rano, po południu i wieczorem. Okna muszą być otwarte przez ok. pięciu minut, a w tym czasie najlepiej ustawić termostat na najniższy poziom lub w ogóle go wyłączyć. Jeśli nadal będzie włączony przy otwartym oknie, będzie się nadmiernie nagrzewał, przez co zwiększy koszty ogrzewania.

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem, aby koszty ogrzewania domu były jak najmniejsze jest jednak przemyślany wybór instalacji. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy skazani na tradycyjne sposoby regulowania temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych – nowoczesne systemy ogrzewania są wygodne, bezpieczne i skuteczne, a jednocześnie tańsze w eksploatacji. Co prawda początkowa inwestycja w takie rozwiązanie jest nieco wyższa, jednak szybko się zwraca. Metoda ogrzewania nadmuchowego korzysta z kotła ogniowo-powietrznego, stanowiącego główne źródło ciepła w domu. Kocioł ten ogrzewa powietrze, a następnie jest ono wtłaczane specjalnych przewodów, filtrowane i wypuszczane poprzez kratki umieszczone w poszczególnych pomieszczeniach. Powietrze w pokojach ogrzewane jest bezpośrednio, czyli bez użycia pośredników takich jak kaloryfery, które powodują niepotrzebne straty ciepła. Oznacza to między innymi, że ogrzewanie nadmuchowe jest o wiele efektywniejsze od tradycyjnego, a my nie musimy długo czekać, aż nasze pomieszczenia się nagrzeją. Jest to jeden z powodów, dla których metoda ta jest tak korzystna finansowo – nie ma konieczności zostawiania włączonego ogrzewania, gdy nie ma nas w domu, zwłaszcza że nie musimy obawiać się, że woda w rurach lub grzejnikach zamarznie. Ponadto temperatura w pokojach jest bardzo równomierna – w przypadku ogrzewania tradycyjnego zdecydowanie najcieplej jest tuż przy kaloryferach.

Warto zaznaczyć, że ogrzewanie nadmuchowe zastępuje kilka innych systemów: jednocześnie pełni rolę ogrzewania, wentylacji, filtruje oraz nawilża powietrze. To bardzo ważne nie tylko dla alergików, ale również wszystkich, którzy kiedykolwiek doświadczyli negatywnych skutków ogrzewania: podrażnionych dróg oddechowych, suchej, zaczerwienionej skóry lub wysuszonych gałek ocznych. W dodatku dzięki takiej wszechstronności możemy zużywać nawet o 30% mniej energii elektrycznej! Jeśli ponadto zdecydujemy się na zamontowanie pompy ciepła, która jest bezobsługowa i nie potrzebuje paliwa, ponieważ korzysta z darmowej energii czerpanej ze środowiska, np. gruntu, wody lub powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy czas, pracę własnych rąk oraz pieniądze, nie musimy kupować i uzupełniać opału, a w bonusie mamy świadomość, że nasz dom jest przyjazny dla środowiska.